Як повернутися в Україну, якщо виїзд був нелегальним: роз'яснення адвоката

Адвокат пояснив, як потрібно повертатися в Україну тим, хто незаконно виїхав

Чи загрожує щось тим, хто виїхав за кордон нелегально
Виїзд за кордон

Під час воєнного стану військовозобов'язаним чоловікам у віці від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон, якщо немає законних підстав (виключення, передбачені законодавством). Проте з початку повномасштабної війни чимало чоловіків нелегально виїхали за кордон. Адвокат пояснив, як таким громадянам повертатися назад, і чи може їм загрожувати якесь покарання. 

Як передає видання Факти, ситуацію прокоментував адвокат АО ЮК АРЕС, юрист гарячої лінії Асоціації правників України Владислав Зайцев. За його словами, єдиний та легальний шлях повернутися до України - це через прикордонні пункти пропуску. 

Як діятимуть іноземні прикордонники

Експерт зауважив, що питання можуть виникнути у прикордонників іншої країни. Адже в паспорті людини не буде відміток про перетин кордону. Проте якщо вони бачать, що людина хоче виїхати, то навряд чи чинитимуть опір. Прикордонники, скоріше, будуть наполягати, щоб людина якнайшвидше повернулася до своєї країни. 

У випадку, якщо в іншій країні (не на кордоні) спіймають нелегала, то правоохоронні органи будуть клопотати про його депортацію, окрім випадків, якщо людина проситиме тимчасового захисту, статусу біженця, притулку тощо. 

Як діятимуть українські прикордонники 

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за нелегальний перетин кордону. В такому випадку прикордонники можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення, який надалі направляють на розгляд до суду.   

За це порушення передбачається штраф від 3 400 грн до 8 500 грн, або ж арешт на строк до 15 діб з конфіскацією засобів вчинення правопорушення. Також, пояснив адвокат, можуть конфіскувати підробні документи (якщо вони були). Експерт пояснив, що найчастіше (якщо людина визнає провину), це штраф. Проте є строки застосування таких стягнень.

"Українське законодавство говорить про те, що штрафи або арешт можуть накласти протягом трьох місяців з дня їхнього виявлення – тобто прикордонники безпосередньо зафіксували такого порушника. Але не пізніше року з дня вчинення такого правопорушення", - додав юрист.

Тобто, якщо чоловік нелегально перетнув кордон на початку 2022 року, а повертається на територію України вже у 2024 році, то у випадку складання протоколу та направлення його до суду, суд все одно закриє справу, оскільки з дня вчинення правопорушення вже минуло понад рік. Це значить, що немає підстав для накладання штрафу. 

Прикордонники почали використовувати реєстр "Оберіг"   

Державна прикордонна служба почала використовувати реєстр "Оберіг", щоб запобігати незаконному виїзду за кордон. Завдяки цьому викривають підроблені документи, а також оперативно перевіряють інформацію про військовозобов'язаних. Для підтвердження дійсності документів прикордонникам достатньо перевірити інформацію онлайн, і тепер нема потреби обов'язково особисто контактувати з представниками ТЦК.

"Прикордонники продовжують протидіяти спробам незаконного перетину кордону... де порушники намагаються використовувати підроблені документи, які б давали право на перетин кордону під час дії воєнного стану. Частина з них – це військово-облікові документи, начебто, видані в територіальних центрах комплектування. Саме тому налагодження дієвого інформаційного обміну між реєстром "Оберіг" та базою даних Держприкордонслужби дозволяє інспекторам більш ефективно і швидко проводити перевірку таких документів", – зазначив прессекретар ДПСУ Андрій Демченко.

Політолог Володимир Фесенко розкриє процедуру прийняття нового закону про мобілізацію. Він поділиться умовами, за яких закон буде ухвалений і розкриє можливі обставини, що можуть викликати опозицію серед народних депутатів. Не пропустіть цю важливу інформацію – долучайтеся до перегляду!

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube