Як тіньова зарплата або зарплата, нижча за мінімальний розмір впливає на пенсію і соціальні виплати, пояснили в ПФУ

Читать на русском

В Пенсійному фонді нагадали, що розмір пенсії та соціалних виплат залежить від страхового стажу та рівня зарплати

Читать на русском
Пенсія
Нелегальне працевлаштування впливає на пенсію

В Пенсійному фонді нагадали, що розмір пенсії та соціалних виплат залежить від страхового стажу та рівня зарплати

До Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надходять скарги про те, що іноді термін роботи не включають до трудового стажу. Проте, це відбувається відповідно законодавству. Детальне пояснення дали в ПФУ.

Неофіційне (нелегальне) працевлаштування - це такий вид працевлаштування, який не завіряється трудовим договором, що у свою чергу заборонено чинним законодавством. Відповідно, в базі даних Пенсійного фонду України по особі відсутні дані про трудові відносини.

«Роботодавці вдаються до таких ризиків через економію коштів на податки за працівника, а також уникають сплати єдиного соціального внеску. Основні мотиви, що змушують працівника погоджуватись на неофіційне працевлаштування, є: за відсутності позитивного результату в пошуках роботи люди погоджуються на будь-які умови, а також сподівання отримувати більший розмір заробітної плати за рахунок праці на нелегальних умовах», - зауважили в Пенсійному фонді.

Там додали, що роботодавець за таких умов завжди опиняється у більшому виграші, оскільки мінімізує свої витрати та збільшує прибуток, навіть у такий незаконний спосіб. А працівник, добровільно погоджуючись працювати за такою схемою, – завжди у програшній ситуації, оскільки неусвідомлено позбавляє себе:

  • основної і додаткової відпусток,
  • допомоги по безробіттю,
  • виплати лікарняних,
  • банківських кредитів (наприклад, для придбання автомобіля, квартири),
  • прав на гарантії, які забезпечені колективним договором,
  • гідної пенсії в майбутньому.

В ПФУ нагадали, що з 2004 року, замість трудового стажу Законом України від 09 липня 2003 року № 1058 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” запроваджено термін “страховий стаж”, тобто пенсію почали нараховувати тільки з того заробітку, з якого сплачено страхові внески. Для зарахування до страхового стажу в повному розмірі одного робочого місяця розмір внесків, що сплачується роботодавцем до органів Пенсійного фонду України, має бути не меншим, ніж внески, обчислені з мінімальної заробітної плати.

“Разом з тим, офіційна заробітна плата, яка виплачується на рівні або нижче мінімальної, також не може забезпечити великих за розміром пенсій або інших страхових виплат, навіть якщо вони сплачувалися упродовж всієї трудової діяльності, адже розмір пенсії напряму залежить від розміру заробітної плати», - пояснили в ПФУ.

Роботодавцям не варто забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків i зборів - є грубим порушенням Законів України, яке підпадає під адміністративну та кримінальну відповідальності, а кожен працівник повинен розуміти, що захистити себе він зможе тільки законним шляхом, і це можливо лише за умови офіційного оформлення трудових відносин.

Отримати послуги від Пенсійного фонду можна незалежно від місця реєстрації чи проживання пенсіонера

Незалежно від того, де зареєстрована особа, можна звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України з питань:

  • призначення/перерахунку пенсії, субсидії, пільги, страхової виплати;
  • зміни способу або поновлення виплати пенсії;
  • виправлення персональних даних в реєстрі застрахованих осіб;
  • переведення пенсійної виплати за новим місцем проживання;
  • видачі пенсійних посвідчень;
  • оформлення допомоги на поховання тощо.

Більшість послуг можливо отримати дистанційно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Як подати заяву на призначення/перерахунок пенсії онлайн, дивіться за цим посиланням.

Як авторизуватися за КЕП, дивіться в інструкції та відеоінструкції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.