Як відбувається бронювання військовозобов’язаних працівників на критично важливих підприємствах - коментар юриста

Для того, щоб підприємство отримало статус критично важливого, воно має відповідати трьом або більше критеріям

Бронювання
Юристка про бронювання військовозобов’язаних працівників на критично важливих підприємствах

В Україні бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Мова йде лише про 50 % кількості (на дату подання списку) військовозобов'язаних працівників строком до 6 місяців, проте у разі наявності обґрунтованої потреби ця кількість може перевищувати 50 %. Про це Інформатору розповіла юристка адвокатського об'єднання "Alertes" Юлія Пономаренко

Постановою Кабінету міністрів України від 27.01.2023 року № 76 було затверджено порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Для того, щоб підприємство отримало статус критично важливого, воно має відповідати трьом або більше критеріям, а саме:

  • загальна сума сплачених податків, зборів, платежів (крім митних) до державного і місцевих бюджетів та сума сплаченого ЄСВ протягом року перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро,
  • сума надходжень в іноземній валюті (крім кредитів і позик) за рік перевищує еквівалент 32 мільйони євро,
  • стратегічне значення для економіки і безпеки держави (відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 № 83),
  • важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади (критерії визначаються центральними органами влади чи ОВА), 
  • відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ,
  • розмір середньої заробітної плати становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року (відповідно до даних Держстату),
  • підприємство є резидентом Дія Сіті.

Визначення підприємства критично важливим здійснюється центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом державного управління за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями або військовими/військово-цивільними адміністраціями (у разі їх утворення) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці протягом 10 робочих днів з дати отримання документів. Варто зауважити, що отримати статус критично важливого може лише підприємство, яке своєчасно подало податкову звітність до органу контролю.

Порядок бронювання

Якщо підприємство отримало статус критично важливого, то це дає можливість здійснити бронювання працівників. Дане питання регулюється порядком бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 року № 76. Порядок бронювання можна розділити на такі етапи: 

  1. Подання підприємством списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання (далі – список) до відповідного державного органу (центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідна обласна, Київська та Севастопольська міська держадміністрації, або військова/військово-цивільна адміністрація (у разі її утворення), на території юрисдикції якої вони розташовані).

Список подають разом із: 

  • відповідним обґрунтуванням, де має бути зазначено:

- дату прийняття і номер рішення відповідного державного органу про визначення підприємства критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період

-  інформацію про відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.

2) довідкою про кількість військовозобов'язаних.

  1. Відповідний державний орган, який отримав документи, проводить перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню.

Після перевірки список подають на погодження Міноборони (у строк не більше ніж 5 робочих днів з дня отримання списку). Міноборони погоджує списки та подає їх до Мінекономіки (у строк не більше ніж 10 робочих днів з дня їх отримання).

  1. Мінекономіки приймає рішення про бронювання військовозобов’язаних (у строк не більше ніж 5 робочих днів з дня отримання списків) та надсилає рішення про бронювання військовозобов’язаних відповідному державному органу, якими подано списки, а також Міноборони, який, своєю чергою, у 3-денний строк доводить зазначене рішення до відома ТЦК та СП.
  2. Підприємство зі свого боку має видати військовозобов’язаному витяг із наказу Мінекономіки, який має бути завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) підприємства та надіслати до ТЦК та СП, де військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов’язаного (у 5-денний строк з дня видачі витягу).
  3. ТЦК та СП на підставі рішення про бронювання військовозобов’язаних зараховує такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік (у строк не більше ніж 5 робочих днів з дня його отримання).

Бронюванню підлягають лише 50 % кількості (на дату подання списку) військовозобов'язаних працівників строком до 6 місяців, проте у разі наявності обґрунтованої потреби ця кількість може перевищувати 50 %. Отже, як можна побачити, процедура бронювання є досить складною, проте вона спрямована на забезпечення ефективного функціонування підприємств, установ та організацій в складних реаліях воєнного стану.

Уряд готує перелік спеціальностей, які підлягають бронюванню від мобілізації

Кабінет міністрів готує список професій та посад, які не підлягають призову до лав ЗСУ. За словами голови підкомітету Верховної ради з національної безпеки Федора Веніславського, найближчим часом Уряд надасть цей перелік. За його словами, основний акцент зроблять на захисті професій, а не окремих осіб, зокрема працівників критичних сфер промисловості.

«На рівні комітету ми розглядали алгоритми бронювання, намагалися чітко визначити перелік професій і посад, які можуть бути заброньовані, уникнути корупційних складових. Щоб не особи бронювалися, а лише фахівці, які необхідні для критичних галузей промисловості, військово-промислового комплексу, оборонно-промислового комплексу», - сказав Веніславський.

Веніславський уточнив, що головним виконавчим органом, який займатиметься бронюванням, буде Мінекономіки. Також це питання узгоджуватиметься із Мінстратегпромом, Міноборони та Генштабом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube