Як звільнити ВПО у разі втрати зв’язку з роботодавцем: можна обійтися без суду

Взята на облік внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури

ВПО
ВПО може отримати статус безробітного без документів про звільнення

ВПО може втратити будь-які контакти з роботодавцем, що унеможливлює розірвання трудового договору. В такому разі рішення приймає суд. Проте, ВПО може отримати статус безробітного і стати на облік і без документів про звільнення.

Факт припинення трудових відносин між ВПО і роботодавцем може бути встановлено судом в порядку окремого провадження, передбаченого ЦПК.

«Відповідно до ч. 7 ст. 19 ЦПК окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», - пояснюють правознавці.

Проте, внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір у зв'язку з неможливістю продовження роботи за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку.

Для цього треба подати до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім'я роботодавця про припинення трудового договору (абз. 2 ч. 4 ст. 7 Закону №1706). Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання заяви внутрішньо переміщеної особи.

Центр зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи у день припинення трудового договору повідомляє про це:

  • роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними);
  • територіальний орган Пенсійного фонду України;
  • територіальний орган Державної податкової служби.

Взята на облік внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття (абз. 4, 5 ч. 4 ст. 7 Закону №1706).

Мінсоцполітики розробило новий інструмент підтримки ВПО - субсидії на оренду житла

Для внутрішньо переміщених осіб в Україні розроблено новий інструмент державної підтримки - субсидії на оренду житла. Після узгодження із зацікавленими сторонами він буде поданий на розгляд уряду. 

«Разом із міжнародними партнерами, з народними депутатами ми розробили ще один проєкт на підтримку вразливих категорій наших співгромадян - субсидія на оренду житла для ВПО. Підкреслюю, що це лише попередні пропозиції, які ще будуть обговорюватися. У разі схвалення їх урядом ми разом з Пенсійним фондом, одним з найбільш розвинених з точки зору цифрової бази органів в системі соціальної підтримки і який вже має потужну інфраструктуру, розпочнемо пілот цього проєкту. Попередньо - в окремих регіонах. Але ця пропозиція також іще дискутується», - розповіла перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак. 

Вона підкреслила, що новий інструмент, коли буде запроваджений, діятиме паралельно з виплатами на проживання, які наразі становлять 2 000 та 3 000 грн на місяць на особу. Розробники пропонують, щоб субсидія на оренду житла призначалася тим родинам, видатки яких на оренду перевищують 30% сукупного доходу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube