Замість російського газу в трубопроводі біометан: що для цього робить Україна і як на це дивляться в Європі

Читать на русском

Біометан – це продукт із доданою вартістю, і його експорт вигідніший за експорт сировини

Читать на русском
Газ, біометан
Україна має надзвичайний потенціал розвитку виробництва біометану

Біометан – це продукт із доданою вартістю, і його експорт вигідніший за експорт сировини

В уряді України заявили, що країна має надзвичайний потенціал розвитку виробництва біометану та його експорту до ЄС. З чого виробляється біологічний газ і чому це перспективний напрямок розвитку газової енергетики України?

Що Україна пропонує європейцям

Україна має надзвичайний потенціал розвитку виробництва біометану та його експорту до ЄС, а також розраховує на підтримку європейських партнерів у вдосконаленні регуляторних процедур, що дозволять експорт української продукції. Про це заступник Міністра енергетики України Світлана Гринчук зазначила під час парламентського вечора, присвяченого потенціалу українсько-німецької кооперації в сфері біометану, який був організований Центром ліберальної сучасності (Zentrum Liberale Moderne) у Берліні.

«Ми маємо надзвичайний потенціал у виробництві біометану, і наша газотранспортна система повністю придатна для транспортування таких газів», – зазначила вона.

Гринчук підкреслила, що минулого року Міністр енергетики Герман Галущенко презентував ухвалену Урядом Енергетичну стратегію, в якій розвитку біометану і біогазів відводиться вагоме місце. Також триває робота з підготовки законодавчої бази у сфері регулювання питань експорту відновлюваних газів.

«Попри війну, минулого року запущено в роботу біометановий завод, цього року готується до запуску другий, який матиме також значні потужності. І в найближчі два роки ми очікуємо на запуск ще 10 заводів, що стане значним внеском у виробництво біометану», - повідомила вона.

Окрім цього, Гринчук звернула увагу на потребу адаптації внутрішньоєвропейських  вимог до експорту біометану і біогазів з третіх країн.

«У цій сфері нам також потрібна підтримка європейських партнерів, адже сьогодні ми вже маємо виробника біометану, який пройшов сертифікацію міжнародної відповідності критеріям сталості на предмет дотримання умов Директиви ЄС RED II (№ 2018/2001 від 11/12/2008 щодо стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел). Ця сертифікація підтверджує, що біометан вироблений з належної сировини. Також ми зацікавлені розпочати діалог, аби повноцінно використовувати нашу ГТС для експорту біометану», – підсумувала Гринчук.

Про якого виробника біометану йдеться

В Чернігівській області в квітні 2023 року компанія Галс Агро ввела в експлуатацію біометановий модуль на біогазовому заводі, який виробляє біометан. Потужність заводу - до 3 млн кубометрів біометану на рік.

Базовою сировиною для заводу в Чернігівській області є жом цукрового буряку після виробництва цукру, бурякова патока, рослинні залишки, силос енергетичних рослин, відходи харчових та комбікормових виробництв, послід ВРХ.

Першочергово проект заводу передбачав виробництво електроенергії для енергосистеми України. За три роки роботи потужність заводу сягнула 6,9 МВт. Уся вироблена електроенергія реалізується через ДП «Гарантований покупець» за зеленим тарифом. У 2021 році компанією було прийняте рішення про виробництво біометану на цьому заводі. Відтак, у січні 2023 року встановлено перший в Україні біометановий модуль та проведено підключення до розподільчих мереж АТ «Чернігівгаз».

Галс Агро планує і надалі розширювати виробництво, маючи вже побудовані потужності для отримання до 30 млн кубометрів біометану на рік. Станом на сьогодні компанією збудовано 6 біогазових заводів на чотирьох локаціях Чернігівської та Київської областей.

Потенціал України з виробництва біометану, за оцінкою Біоенергетичної асоціації, - близько 10 млрд кубометрів на рік. Це третина довоєнного споживання газу в Україні. Оскільки Україна має великий потенціал вирощування сировини для біогазових заводів, продаж біометану може стати новим експортним напрямком. 

«Виробництво біометану - це дуже молода галузь в Україні. Зараз навіть попри війну продовжується її активний розвиток. Бізнес розуміє, що це перспективний напрямок економіки, якщо говорити про продаж біометану за кордон, то його ціна зараз там майже у два рази вища за природний газ. Це величезний ресурс для отримання експортної виручки для України та зменшення нашого торгового дефіциту», - розповів автор Закону щодо розвитку виробництва біометану Андрій Жупанин.


Що таке біометан і чому Україна так наполягає на його виробництві 

Біометан – це екологічний газ, який синтезують із біогазу, що, у свою чергу, виробляється з відходів харчової промисловості й тваринництва, осаду стічних вод та органічної фракції побутових відходів. Його ще називають відновлюваним природним газом, оскільки він є повним аналогом природного газу за своїми характеристиками, відрізняється лише своїм походженням та є вуглецево нейтральним.

"Таким чином біометан можна використовувати для потреб населення та промисловості, адже він може змішуватися в газових мережах з природним газом без будь-яких змін в їхній роботі та обмежень", - пояснюють експерти.

Через російське вторгнення актуалізувався пошук альтернативи природному газу не лише в Україні, а й у всій Європі. Як розповідає керівник напрямку декарбонізації РГК, співголова Комітету з енергетики Європейської бізнес-асоціації (EBA) Ігор Гоцик, у ЄС до війни виробляли 3 млрд кубометрів біометану – це до 5% від загального споживання природного газу в Європі. І планують виробляти ще більше. Це, зокрема, є частиною Європейського зеленого курсу, що передбачає декарбонізацію та екологізацію економіки.

«З такими обсягами споживання важко говорити про те, що біометан може повністю замістити природний газ, проте Євросоюз поставив ціль збільшити його виробництво у 10 разів, а також поступово відмовлятися від природного газу на користь біометану та водню, який теж є "зеленим" газом, у найближчі 10-20 років», – пояснює він.

Україна, як аграрна країна з найбільшою площею сільськогосподарських земель у Європі, має величезний потенціал у виробництві біометану. Зараз в Україні працюють 77 біогазових установок, які виробляють до 260 млн м3 біогазу на рік. Цей об’єм можна переробити на майже 150 млн м3 біометану. Досі ці проекти орієнтувалися переважно на виробництво електроенергії та продаж її за «зеленим» тарифом, проте через спричинену росією енергетичну кризу пріоритети  змінилися.

"Для України виробництво біометану, у першу чергу, важливе для заміни імпортних енергоресурсів, на які зараз бракує в бюджеті коштів через війну. Крім того, це є частиною євроінтеграційного курсу, а також корисно для економіки, адже біометан – це продукт із доданою вартістю, і його експорт вигідніший за експорт сировини", - пояснив експерт.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.