Змусити людей заощаджувати електроенергію можна тільки підвищенням тарифу, вважає банкір Сергій Фурса

Після чергової хвилі масованих російських ударів по енергетичній інфраструктурі в Україні повертаються графіки відключення світла, проте люди не квапляться заощаджувати електроенергію

Електроенергія, тариф
Єдиний варіант — це збільшення тарифу на електроенергію для населення

Понад року не було відключення світла. В Україні довелося відключати не тільки промисловість, як робили останній місяць, а й населення. Чому владі не вдається переконати людей заощаджувати та доведеться підвищувати тарифи, розповів 17 травня інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Росіяни повернулися до обстрілів української енергетики. Крім того, в травні раптом прийшов холодний фронт. Українці ввімкнули кондиціонери, почали грітися. Дефіцит збільшився. І довелося відключати не тільки промисловість, як робили останній місяць, а й населення.

«І це лише репетиція. Бо попереду не тільки зима. Попереду — липень і серпень. І глобальне потепління ніхто не скасовував. От тоді люди і ввімкнуть кондиціонери повною мірою. І буде ще більший дефіцит. Який неможливо повністю перекрити імпортом», - зауважив Сергій Фурса.

Чи можна домовитись у суспільстві і не вмикати кондиціонери? Банкір вважає, що ні.

«Так не працює. Людська природа трошки інша. Люди вмикатимуть кондиціонери, скільки їм не розповідати, що це призводить до дефіциту. І люди навіть вмикатимуть пральні машини ввечері, думаючи, що їх особисте споживання не таке й критичне в масштабах країни», - каже Фурса.

Тому, додає він, скільки не проводь роз’яснювальних кампаній, це не вирішить проблему. Це не скасовує того, що проводити такі кампанії треба. На певну кількість людей, відповідальних громадян, це вплине. Але не на всіх.

«Як із цим можна боротися? Тільки грошима. Ну така вже людська природа. Люди егоїстичні та жадібні. Ідеально було б підвищувати тарифи на споживання електрики в пікові години. Щоб стимулювати людей споживати в інший час. Але, на жаль, судячи з усього, у нас немає достатньо технічних можливостей відслідковувати більшість споживачів погодинно», - пояснив Фурса.

Він переконаний він, що єдиний варіант — це просто збільшення тарифу для населення.

«Що, звісно, викличе купу криків про зубожіння і тарифний геноцид. Але це треба робити. Тільки так можна зменшити споживання. Тим паче, що зараз тариф для населення такий низький, що він, фактично, покриває тільки собівартість доставки цієї електроенергії. І в тарифі не залишається й місця для виробників. Фактично зараз населення споживає безкоштовну електрику, оплачуючи тільки її доставку», - каже Фурса.

І головне, зауважує він, пам'ятати, що причина у відключенні світла — це росіяни.

«Це ворог. І не шукати ворогів всередині країни. Ні, ніхто не краде нашу електрику і не продає її за кордон. І ні, діти депутатів не сидять на окремому кабелі і не мають світло тоді, коли прості смертні не можуть ввімкнути кондиціонер. Зиму 2022 року українці пройшли без світла, але згуртовано. Подивимось, чи здатні ми зберегти цю єдність, здоровий глузд і «нашу кукуху» влітку 2024 року», - резюмує Фурса.

Укренерго про відключення світла 

Наслідки російських атак на енергосистему України у березні-квітні відчуватимуться ще довго. Уникнути планових відключень, зокрема, і побутових споживачів – поки не вдасться. Про це нещодавно заявив радник прем’єр-міністра, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко. 

«Чарівної палички» ні в кого немає і швидко розв'язати поточні проблеми в енергетиці не вдасться. Складна ситуація в енергосистемі зберігатиметься щонайменше до серпня-вересня, коли після планових ремонтів почнуть виходити в роботу енергоблоки АЕС, а літня спека піде на спад. План виходу з поточної кризи в енергетиці має називатись «Планом виживання». «Робити треба все, що дозволить вижити». Все, що може бути відновлене протягом наступних 10 місяців, має бути відновлене. Зокрема – з «великої» генерації. Ніякими маневровими потужностями чи «малою» розподіленою генерацією ми цю зиму не пройдемо. Тому що фізично її не можна встигнути побудувати в достатніх обсягах.

Ощадливе споживання вкрай важливе. Особливо – у пікові години. Але якщо до наших закликів економити дослухаються 100 людей – це великого ефекту не матиме. Треба, щоб усвідомлене користування електроенергією було справді масовим. Тоді це суттєво допоможе енергосистемі. Наявність графіка не означає, що світло точно вимикатимуть. Але коли ситуація в енергосистемі погіршуватиметься – відключення точно застосовуватимуть.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube