60 гривень за літр або більше: експерти пояснили, чому в Україні дорожчає бензин і до чого готуватися водіям

Читать на русском

В Україні продовжує дорожчати пальне, експерти пояснили, що впливає на вартість бензину

Читать на русском
Чому пальне в Україні зростає, хоча попит став меншим
АЗС

В Україні продовжує дорожчати пальне, експерти пояснили, що впливає на вартість бензину

В Україні продовжує дорожчати пальне. За останній місяць бензин та дизель подорожчали в середньому на 1,5 гривні за літр. Водночас водії стали менше заправлятися на АЗС. Експерти пояснили, в чому причина зростання цін. 

Як передає Мінфін, на АЗС досі продовжують змінювати цінники. Наприклад, за останні кілька днів (з 12 по 15 квітня) в Україні в середньому бензин А-92 подорожчав ще на 10 копійок (до 51,46 гривень за літр), А-95 — на 5 копійок (до 54,44 гривень), дизель — на 2 копійки (до 54,64 гривень). Підвищувати ціни почали ще в березні: тоді великі мережі ОККО та WOG підвищили вартість палива відразу на 2 гривні, і це стало сигналом для інших учасників ринку. Станом на 19 березня в середньому "п'ятий" бензин коштував 52,85 гривні за літр, а 15 квітня - вже 54,44 гривні. 

При цьому дорожчає і дизельне пальне. Наприклад, якщо станом на 19 березня це була середня ціна  53,2 гривні за літр, то станом на 15 березня це вже 54,64 гривні за літр. Водночас варто враховувати, що на багатьох АЗС ціни більше за середні. 

Де паливо коштує дорожче     

Директор зі стратегічного розвитку мережі АЗС "БРСМ-Нафта" Олександр Мельничук зазначив, що все залежить від особливостей логістики. Наприклад, раніше бензин та дизель масово возили через польський кордон. Через це в західних регіонах України ціни на АЗС були одні з найнижчих. Однак тепер ситуація змінилася, оскільки польський кордон став "непроїзним". Тепер найнижчі цінники на Одещині. На заході країни вони зросли, оскільки доводиться возити ресурс до Львова через Одесу. 

Фото: Мінфін
Фото: Мінфін

У Києві в мережі АЗС "БРСМ-Нафта" середня вартість А-95 коштує 50,99 гривень за літр. В Одесі ця сама марка палива продається за 50,29 гривень. При цьому у Луцьку цінник сягає 51,29 гривень, а у Львові — 51,99 гривень.     

Попит став меншим, але ціни підвищуються   

З початку 2024 року більшість мереж продажу палива різко знизилися. Директор Консалтингової групи "А95" Сергій Куюн зауважив, що пожвавлення попиту поки що дочекатися так і не вдалося. Йдеться про близько 10-15% у мінусу в продажах з початку року. Це приблизно 120 тисяч тонн палива на місяць. 

Серед причин експерти називають складнощі з автомобільною логістикою через блокування польського кордону (відповідно, фури почали менше їздити та рідше заправлятися). Також однією з причин є мобілізація: багато чоловіків намагаються не виїжджати з дому без зайвої потреби.   

При цьому Олександр Мельничук зауважив, що в його мережі навпаки фіксують зростання продажів, якщо порівнювати з минулим роком. "Все залежить від мережі та розташування АЗС. Ті, які мають багато заправок на заході країни, точно не в мінусах, оскільки туди продовжують стікатися переселенці", - пояснив експерт.       

Чому дорожчає паливо   

Сергій Куюн підкреслив, що є кілька причин. Зокрема, йдеться про подорожчання нафти. 

"З початку року котирування на нафту зросли на 15%. Якийсь час роздрібні ціни на паливо на вітчизняних АЗС на цей тренд аж ніяк не реагували. Не в останню чергу тому, що мережі зробили дуже великі запаси, і на ринку був очевидний "перелив". Але нові партії надходять вже за новими цінами, оскільки виробники нафтопродуктів підвищують прайси після того, як зростають нафтові котирування", - пояснив експерт.   

Наразі нафта коштує дорожче за 90 доларів США за барель. У випадку, якщо ціна сягне 100 доларів за барель, це може вдарити по котируваннях на нафтопродукти, потім зростуть ціни на автомобільне паливо — спочатку оптові, потім — роздрібні.   

 "Кожен додатковий долар у котируванні нафти — це до плюс 50 копійок на літрі бензину чи дизеля. Стрибок цінника з 90 до 100 доларів, якщо він буде, це дуже серйозно — подорожчання літра палива на 5 гривень. Але, найімовірніше, підвищення цін йтиме плавно", - зауважив Олександр Мельничук.    

Що буде в Україні з цінами на бензин далі 

Раніше директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн зазначив, що в Україні не повинні виникнути проблеми з бензином на тлі російських обстрілів. За словами експерта, дефіциту не буде, адже держава має варіанти, звідки можна привезти бензин.   

Водночас Сергій Куюн додав. що в України є великий потенціал, щоб збільшити постачання пального. На його думку, все залежатиме від попиту. За словами експерта, основний фактор, від якого залежатимуть цінники на АЗС, є ціна палива у всьому світі. При цьому дефіциту експерт не очікує: він переконаний, що в Україні є певний запас пального, а оперативних проблем з постачанням бути не повинно найближчим часом. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.