За словами адвокатки, під час дії воєнного стану виїзд чоловіків за кордон визначає ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
В Україні кількість студентів, що виявили бажання навчатися в іноземних вишах після повномасштабного російського вторгнення значно зросла. Це також пов’язують з ухиленням від призову під час мобілізації. Але чи розповсюджуються обмеження на виїзд за кордон для всіх чоловіків-студентів Інформатору розповіла партнерка адвокатського об'єднання "EvrikaLaw" Ольга Брус.
За словами адвокатки, під час дії воєнного стану виїзд чоловіків за кордон визначає ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Тож перетнути кордон лише на підставі того, що ви є студентом іноземного вишу не вийде.
"Виняток становлять студенти або курсанти закладів освіти України, які прямують для проходження практичної льотної підготовки в іноземні заклади освіти або в авіаційні школи, що здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України та за наявності підтвердних документів", - вказала адвокатка.
При цьому студенти закладу освіти України можуть безперервно перебувати за кордоном не більше строку проходження практичної льотної підготовки в іноземних закладах освіти або в авіаційних школах. Щодо студентів-чоловіків, які не підпадають під зазначені винятки, то їх виїзд за кордон відбувається на загальних підставах для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
18 березня представники Служби безпеки у різних регіонах України затримали вісім організаторів оборудок. Серед ключових фігурантів – директор театру та посадовиця міського відділу реєстрації актів цивільного стану. За гроші вони пропонували військовозобов’язаним уникнути призову та втекти за кордон на підставі підроблених документів. Вартість таких "послуг" оцінювали до 10 тисяч американських доларів. Сума залежала від різновиду "схеми".
Так, у Києві контррозвідники затримали двох мешканців, які відправляли військовозобов’язаних до Євросоюзу за підробленими документами. Зловмисники шукали потенційних клієнтів серед кола своїх знайомих та пропонували їм декілька схем виїзду. Зокрема фігуранти оформлювали ухилянтів водіями міжнародних рейсів. Потім їхні персональні дані вносили до системи «Шлях» як перевізників медичних товарів та гуманітарних вантажів.
Крім того, за окрему суму зловмисники продавали своїм клієнтам фіктивні посвідки на тимчасове проживання на території сусідньої країни Євросоюзу. Також одна зі схем включала підроблений виїзний штамп, за наявності якого ухилянти могли перетнути кордон автобусними рейсами. На Кіровоградщині затримали директора одного з обласних театрів, який за гроші влаштовував ухилянтів до штату акторів культурного закладу. Таким чином фігурант гарантував військовозобов’язаним «бронь» від мобілізації. У Дніпрі викрили юриста, який пропонував потенційним призовникам оформити фіктивний шлюб або опікунство над особою з інвалідністю. До незаконної діяльності він залучив чотирьох спільників, серед яких була посадовиця місцевого відділу реєстрації актів цивільного стану. За схемою після реєстрації «шлюбу» ухилянт супроводжував жінку з інвалідністю у поїздці за кордон начебто для її лікування, а вже через кілька годин «дружина» поверталася в Україну. Згодом їй оформляли розлучення та реєстрували новий «шлюб».
У цьому відео обговорюється нова ініціатива, згідно з якою чоловіки віком від 18 до 25 років мають пройти військовий вишкіл тривалістю 5 місяців у мирний час та 3 місяці у воєнний період. Ми звернулися до майора запасу та учасника війни, щоб з'ясувати чи буде цього часу достатньо для підготовки людини. Долучайтеся до перегляду, щоб отримати вичерпний коментар Олексія Гетьмана.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.