Чи зможе Україна до кінця року збудувати обіцяний Зеленським 1 ГВт електрогенерації: думки експертів

Читать на русском

Володимир Зеленський пообіцяв збудувати до кінця року 1 ГВт енергетичної генерації в Україні та ще 4 ГВт протягом наступних років. Експерти Михайло Крапивко, Олег Попенко, Лана Зеркаль відповідають наскільки це реально

Читать на русском
Зеленський енергетична генерація 1 ГВт Україна
Володимир Зеленський та енергетична генерація України. Фото: imagebroker/imago images. Колаж: Інформатор

Володимир Зеленський пообіцяв збудувати до кінця року 1 ГВт енергетичної генерації в Україні та ще 4 ГВт протягом наступних років. Експерти Михайло Крапивко, Олег Попенко, Лана Зеркаль відповідають наскільки це реально

На Берлінській конференції з відновлення України президент Володимир Зеленський заявив про плани побудувати 1 ГВт маневрової енергетичної генерації до кінця 2024 року. А ще він хоче збудувати 4 ГВт генерації у найближчі роки. Інформатор зібрав думки економіста Михайла Крапивка, ексрадниці міністра енергетики Лани Зеркаль, голови спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка щодо цих планів президента Зеленського та їх реалістичності. 

Експерт Михайло Крапивко вважає, що Зеленський у своїй промові мав на увазі, перш за все, не будівництво, а відновлення маневрової енергетичної генерації. А такий швидкий варіант у повній мірі можливий. На думку Крапивка, мова йде тут саме про теплоелектростанції (ТЕС). 

"Судячи з того, що він для збільшення генерації просив у німців обладнання з зупинених ними станцій, то є план: відновити зруйновані приміщення та переобладнати їх за рахунок наявного устаткування. Пальне буде таким, під яке виготовлене це обладнання, а не таким, як хотілося б", - зазначає Михайло Крапивко.

Колишня радниця міністра енергетики України та гендиректора НАК "Нафтогаз України", а нині керівниця проєкту з видновлення енергетики України Олена (Лана) Зеркаль навпаки вважає заяву Зеленського малоймовірною до реалізації. Ба більше, на її думку, західні партнери теж розуміють, що встигнути до кінця року збудувати 1 ГВт маневрової газової генерації електроенергії неможливо. Тому подібні тези, які, вірогідно, підготовило для Президента України Міненерго, навпаки можуть призвесті до іміджевих втрат керівництва України та держави в цілому . 

"В реальності це неможливо. Газова генерація не будується протягом шести місяців з моменту заяви. Знайти турбіни, визначити місце встановлення, зробити проект, підключити, навчити команди як ними управляти — в найкращих умовах займає рік. В Україні умови не найкращі: турбіни, які привезли минулого року, так досі і не запустили", - коментує Олена Зеркаль

Вона додає, що побудувати чотири гігавати протягом кількох років також нереально — на світовому ринку немає стільки виробників обладнання. І недоцільно. Все, що можна зробити, — побудувати фундаменти. Замість справжніх проектів децентралізованої генерації, які складаються з міксу технологій: батареї, вітер, газ, біомаса.

За словами голови Спілки споживачів комунальних послуг та експерта з енергетики Олега Попенка, ні про які 1 ГВт маневрової енергетики до кінця року взагалі не йдеться. За його даними, в Україну привезли декілька сотень газопоршневих станцій (ГПУ) від донорів, на сьогодні встановили десяток-півтора. За його версією, максимум, який зможе дати "Нафтогаз України" до кінця року, це 200-250 МВт енергетичної генерації на газу, не більше:

"Людей не вистачає, грошей, можливостей. Не забувайте потрібно не тільки місце приєднання до газу, але й наявність приєднання до мереж ОСР (операторів систем розподілу - Ред.). А це дуже звужує можливості. До кінця року якщо змонтують те, що надали USAID (Агентство США з міжнардного розвитку - Ред.), це вже перемога", - наголошує Олег Попенко.

Що сказав Зеленський на Берлінській конференції

За словами Володимира Зеленського, які він озвучив на Ukraine Recovery Conference 11 червня 2024 у Берліні, одним з елементів для нормального функціонування енергетики України є висока, ефективна, децентралізована маневрена газова генерація, яка здатна вирішити питання дефіциту енергії вже сьогодні, а завтра буде переведена на водень та збалансує нову "зелену" енергію. А для цього потрібні інвестиції та кредити західних партнерів. 

"У цій галузі європейські та, зокрема, німецькі компанії є технологічними лідерами. Прямо в цій галузі в нас є чіткий план, як побудувати до 1 гігавата потужності вже цього року (він мав на увазі газову генерацію - Ред.). Сьогодні і ще 4 гігавати в найближчі роки", - пообіцяв Володимир Зеленський.

Також Зеленський заявив, що Росія знищила 9 ГВт потужностей енергосистеми, 80% теплогенерації та третину гідрогенерації (ГЕС). При тому, що пік споживання електроенергії минулої зими був 18 гігаватів на добу. За словами президента, енергооб'єкти потрібно відновити протягом 3-4 місяців та встигнути до зими. 

Народний депутат України Ярослав Железняк знайшов, звідки Зеленський взяв цифри про будівництво 1 ГВт та 4 ГВт енергетичної генерації. За його словами, на Конгресі місцевих та регіональних влад 12 квітня 2024 року у Чернівцях така інформація була озвучена заступником голови Офісу Президента Ростиславом Шурмою. Той розповідав про будівництво 1000 МВт електрогенерації у 2024 році та ще 3000 МВт протягом наступних двох років. Втім, депутат називає такі плани нереальними.

Презентація з Чернівців, яка лягла в основу промови Зеленського
Презентація з Чернівців, яка лягла в основу промови Зеленського

З початку повномасштабного вторгнення Росія знищила понад половину виробництва електроенергії, генерація України впала з 55 до 20 ГВт, а з кінця березня - ще на 9,2 ГВт. Повністю зруйновані Каховська ГЕС на Херсонщині та Дніпровська ГЕС у Запоріжжі, а також Зміївська ТЕС на Харківщині та Трипільська ТЕС на Київщині.   Критичних пошкоджень зазнали приватні теплоелектростанції ДТЕК, серед яких Ладижинська, Бурштинська, Добротвірська, Курахівська, Криворізька та Придніпровська ТЕС.

Пошкоджено близько 50% високовольтних підстанцій передачі електроенергії. Російські армія фактично знищила нафтопереробні заводи на території України та значну частку інфраструктури зі зберігання нафти та нафтопродуктів. А повне відновлення постраждалої енергетичної інфраструктири коштуватиме від 50,5 млрд дол. А 10 травня 2024 року Кабмін виділив 7,2 млрд грн на відбудову енергетики.

Можливе пояснення слів Зеленського від "Укренерго"

Замість 20 великих потужних електростанцій в енергосистемі України має з’явитися 100-200 розосереджених по країні маневрових установок меншої потужності. Це можуть бути газові установки, теплові станції на біопаливі, системи накопичення енергії. Про це розповів ще до промови Володимира Зеленського голова правління ПрАТ "НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький.

Володимир Кудрицький повідомив, що низка проєктів нової розподіленої генерації вже в стадії активного розвитку. Ставка робиться на традиційні для Європи, США, Японії проєкти зі встановлення систем накопичення енергії. Нова генерація повинна буде через два-три роки повністю або майже повністю замістити існуючу теплову генерацію.

"Це буде заміна умовного мегавата ТЕС на мікс із промислових вітряків та сонячних батарей, великих накопичувальних систем, газових високоманеврених станцій, можливо, станцій на біопаливі. Замість 1000 МВт теплової вугільної станції буде 100 маленьких станцій по 10 МВт. Буде змінена структура енергоринку та й архітектура енергосистеми. Ворогу буде складніше влучити в 200 невеликих електроустановок різного типу, аніж у 20-25 великих електростанцій", - пояснив Кудрицький.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.