Де та тінь, щоб в неї зайти: ресторатори відповіли на ініціативу Гетманцева

Гетманцев вибрав ресторанний бізнес черговою жертвою і хоче вивести його з тіні, проте ресторатори вважають його дії популізмом і пояснили чому

Податок
Гетманцев зібрався виводити з тіні рестораторів

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що одна з найгірших ситуацій з тінню є в ресторанному бізнесі. Ресторатори вважають, що в нинішній ситуації  заява Гетманцева не більше, як популізм. Свої аргументи вони надали Інформатору.

Які претензії до ресторанного бізнесу виклав Гетманцев

Перш за все, Данило Гетманцев, як і у випадку з інтернет провайдерами, побачив, що в ресторанному бізнесі збільшилися виторги, а значить, пора його «ощіпувати, як гусака».

«Вочевидь однією з найгірших ситуацій з тінню є в ресторанному бізнесі. Ресторатори продовжують друкувати декілька чеків на день або не проводити розрахунки через РРО взагалі, працюючи в чорну. Попри це з початку року виторги збільшилися на 42,6%. Збільшились і податкові платежі. Хоча лише в липні нараховано 7,8 млн грн. штрафних санкцій під час проведення 674 перевірок», - написав він в своєму телеграм-каналі.

І попередив, що ухилення від оподаткування у війну є неприйнятним. Тобто, як і в інших своїх ініціативах щодо збільшення податків, він маніпулює питанням допомоги армії. Хоча саме бізнес сьогодні є одним із найбільших спонсорів волонтерських фондів та самостійно допомагає ЗСУ в забезпеченні та придбанні необхідного для фронту.

Також Гетманцев звернувся до українців, які відвідують ресторани.

«Будь ласка вимагайте чек РРО за сплачені вами гроші. Цим ви реально допомагаєте зібрати гроші на армію», - порадив він.

В Уряді та ВР кажуть, що необхідно підвищити податки заради фінансування армії. Що треба робити?

Що на це відповіли ресторатори?

В коментарі Інформатору засновник відомих на всю країну проєктів «Кеди – Київ» і «Кеди – Дніпро», «Донерна», «Каструлька праски варить рис» Денис Жаткін дещо здивувався ініціативі Гетманцева. Таке враження, що нардеп або не володіє ситуацією, або просто займається популізмом.

«Стосовно РРО. Я не знаю, як він буде «виводити з тіні», тому що більш-менш нормальні ресторатори працюють тільки з РРО. І є багато способів, як працювати з РРО легально і в рамках закону. Це не є проблемою – робити РРО на ФОПи і навіть там, де є алкоголь. Тобто на ФОП можна відкривати ліцензію на алкоголь і працювати . І з ТОВки теж можна. Я трішечки не розумію, чому є така проблема. Можливо , у якихось не дуже розвинутих рестораторів ще залишається така історія, як працювати без чеків і в чорну. Я не знаю. Але на сьогодні є багато умов , шоб працювати, користуючись РРО. І якщо ви працюєте з алкоголем - це дуже просто вас перевірити. Приходять і перевіряють, як ви пробиваєте всі акцизні марки. Вони повинні бути всі в чеках. Тобто, я думаю, що процентів 80 -90 нормальних рестораторів пробивають всі чеки, обов’язково там вводять ці акцизні марки», - пояснив Жаткін.

Він додав, що сьогодні всі ресторатори почали сплачувати більше податків і більше акцизу, тому що не можна працювати по іншому. І це вивело з тіні переважну більшість ресторанів. Крім того, Жаткін нагадав, що сьогодні  більшість розрахунків в кафе і ресторанах клієнти проводять через банківську картку.

«Дуже багато сплачують картками, є сплачують телефоном і всі ці транзакції йдуть в білу , напряму . Це неможливо приховати. Те, що сказав Гетманцев – це можливо стосується не супер розвинутої ресторанної сфери. Якісь там нерозвинуті ресторани, якісь там ларьки, шаурми, якісь закусочні – може вони їх збираються якось з тіні на білу сторону переводити? Я вважаю, що це популістьська історія», - сказав ресторатор.

Що кажуть експерти ресторанного бізнесу?

Директор аналітичного центру “Ресторани України” Ольга Насонова пошуткувала, що ресторани б мріяли сьогодні про вихід у тінь, але це неможливо – більша частина розрахунків сьогодні проходить банківськими картками.

«Практично 90 відсотків розрахунків сьогодні відбувається через картки. Без кешу. И ніякої тіні там немає в принципі. По суті, все в білу. И тому говорити про якусь тінь… Цікаво, де ця тінь і як її знайти? Наразі це неможливо зробити, споживачі розраховуються картками. Бізнес – «заручник» білого розрахунку. Все, що надходить на рахунки – це база для оподаткування», - сказала Насонова.

Вона розповіла, що колись давно дійсно більшість рестораторів працювали в так званій тіні.

«Якщо виручка була, припустимо, 50 тисяч гривень, то офіційно проводили лише 3 тисячі. Дивилися, які закупівлі повинні бути по безналу, наприклад, алкоголь або якісь продукти треба було показати. Все інше – готівкою. Тоді ресторатори купували продукти на ринках, за налічку. Але це було давно. А з появою банківськіх карток все змінилося», - пояснила експерт.

Вона зауважила, що взагалі наразі в ресторанному бізнесі України ситуація не найкраща.

«Середній ресторанний бізнес вже почав вмирати. Не тому, що не витребуваний – людей багато ходить. Питання в тому, що прибутковість невелика. Збільшилися витрати на персонал, комуналку, податки. Всі й так з трудом справляються з ситуацією в період війни, тому щось обрізати, обрубувати в цій ситуації – мені це геть не зрозуміло. Багато рестораторів сьогодні переводять бізнес за кордон. Там не тільки зрозуміла система оподаткування, там і більш платоспроможна публіка. В ресторанному бізнесі і в сфері послуг рентабельність в ідеалі повинна бути не менше 10-15 відсотків. Зараз це рідкість», - сказала Ольга Насонова.

Допомагає українська влада бізнесу чи заважає?

Раніше Інформатор писав, що дрібних та мілких провайдерів Гетманцев пропонує задушити податками, бо вони добре працюють. Підприємці вважають, що це робиться в угоду великому бізнесу, який в критичній ситуації показав себе з найгіршою сторони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube