Клієнт Ощадбанку під час отримання допомоги від ООН втратив з рахунків 129 494 гривень - чи повернув суд кошти

Читать на русском

Внаслідок проведення шахрайських транзакцій по кредитному рахунку не з вини чоловіка утворилася заборгованість в розмірі 11 570 гривень, яку йому довелося погасити

Читать на русском
Ощадбанк
Чоловік втратив з рахуків Ощадбанку 129 494 гривень, після спроби оформлення допомоги від ООН

Внаслідок проведення шахрайських транзакцій по кредитному рахунку не з вини чоловіка утворилася заборгованість в розмірі 11 570 гривень, яку йому довелося погасити

Чоловік побачив сайт, де вказувалося про можливість отримання допомоги переселенцям від ООН. Після введення певних даних з його рахунків в Ощадбанку списали 129 494 гривень. Про це йдеться у рішенні Барського районного суду Вінницької області, опублікованому 14 травня 2024 року.

26.06.2023 року близько 10:28 чоловік зайшов на сайт, де була інформація щодо отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам від ООН та ввів останні 4 цифри зарплатної картки, а також номер мобільного телефону. У ніч з 26 на 27 червня 2023 року з 23:31 по 00:00 через систему онлайн-банкінгу «Ощад24/7» шахраї почали здійснювати незаконні транзакції та викрадати з рахунків кошти. Всього здійснено 42 спроби вчинення операцій по рахунку, з яких 11 успішних. 

Внаслідок проведення шахрайських транзакцій по кредитному рахунку не з вини чоловіка утворилася кредитна заборгованість в розмірі 11 570 гривень. Для того, щоб погасити цю заборгованість, він вніс на цей кредитний рахунок кошти в сумі 11 721 гривні, включаючи комісію. Сума заподіяної шкоди, за його підрахунками, становить 129 494 гривень.

"26.06.2023 року о 09:24 чоловік зареєструвався в системі дистанційного банківського обслуговування «Ощад 24/7» за допомогою телефону. Без введення коду, який направлявся на його фінансовий номер, вхід до системи «Ощад 24/7» та проведення операцій щодо перерахунку коштів не можливий. В період з 26.06.2023 року по 27.06.2023 рік було здійснено низку переказів коштів як на власні картки, так і на картки інших банків. Загальна сума операції щодо перерахування коштів з рахунку клієнта на рахунки сторонніх осіб, з врахуванням комісій за переказ та за користування кредитними коштами складає 87 764 гривень, а не 117 773 гривень, як стверджував позивач", - заявили в Ощадбанку. 

Що вирішив суд? 

Суд вирішив частково задовольнити позов чоловіка. Банківські операції визнали недійсними, кредитна заборгованість виникла не з його вини. З Ощадбанку на користь клієнта стягнуть безпідставно списані з його рахунків кошти в загальній сумі 129 494 гривень, а також 30 тисяч гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.

"Позивач не робив платежів в мережі інтернет з використанням платіжних систем, де потрібно було б ввести реквізити платіжної картки (зокрема, номер картки, дату закінчення строку дії, тризначний код CVV). Натомість усі спірні операції з переказів коштів здійснювалися через мобільний банкінг - з використанням системи дистанційного обслуговування рахунку у вигляді мобільного додатку «Ощад24/7», котрий є сервісом, який надається АТ «Ощадбанк». Тому посилання банку на правові висновки Верховного Суду, які стосувалися інших фактичних обставин, зокрема, здійснення платежів через платіжну систему IPAY, є нерелевантним до обставин цієї справи. Відсутність вироку у кримінальній справі за фактом незаконного заволодіння невстановленими особами коштами із використанням карткових рахунків, відкритих на його ім'я, не є підставою для відмови у задоволенні позову. Отже, слід визнати недійсними банківські операції, які здійснені без волевиявлення клієнта, визнати безпідставною і такою, що виникла не з його вини кредитну заборгованість по кредитному рахунку в сумі 11 570 гривень і стягнути з відповідача шкоду, завдану неправомірними платіжними операціями з рахунків. Визначаючи розмір завданої шкоди суд виходить із загальної суми усіх неправомірних операцій з рахунками, і загальна сума таких операцій становить 129 494 гривень", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.