Курс гривні падає: експерти дали прогноз, яким буде курс валют у 2024 році

Читать на русском

Інформатор з'ясував, що відбувається з курсом гривні, долара та євро і чи варто панікувати

Читать на русском
Чого очікувати від курсу долару найближчим часом
Чого очікувати від курсу долару найближчим часом

Інформатор з'ясував, що відбувається з курсом гривні, долара та євро і чи варто панікувати

Останніми днями офіційний курс гривні щодо долара та євро помітно ослабнув. ЗМІ рясніють заголовками про «психологічну відмітку», якої досяг курс долара. Чи все настільки погано та, чи буде різкий стрибок курсу? Ми спробували розібратися, що відбувається, та поспілкувалися з економістом Михайлом Крапивко і наводимо думки інших експертів.

Як змінився курс гривні за останній час

За тиждень офіційний курс долару в Україні виріс з 37,025 грн/дол. до 37,552 грн/дол (або на +1,42%). Офіційний курс євро з 39,922 грн/євро протягом тижня досяг позначки 41,066 грн/євро (виріс на +2,9%). На основі цього журналісти і роздувають паніку. Проте за нинішньої політики Нацбанку більше уваги потрібно звертати саме на ринковий курс, до якого тяжіє офіційний курс.

Подібні заголовки у вітчизняних ЗМІ з'являються щодня
Подібні заголовки у вітчизняних ЗМІ з'являються щодня

З кінця липня 2022 року до 3 жовтня 2023 року в Україні був фіксований курс 36,5686 грн/1 дол. Проте фактично за цим курсом валюту не можна було купити, а навіть для банківських операцій онлайн курс був інший. Це дозволило знизити інфляцію, стримувати курс та запобігти паніці у населення.

3 жовтня НБУ повернувся до гнучкого курсу гривні, а офіційний курс тепер знову формується на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не у ручному режимі. Курс на міжбанку може як зростати, так і знижуватися, реагуючи на попит і пропозицію. Разом з тим Нацбанк не допускатиме значного коливання курсу – як у бік послаблення, так і в бік зміцнення гривні. Курс на готівковому ринку також визначається за попитом і пропозицією та не залежить прямо від офіційного курсу: він в такому режимі працює понад півтора року, протягом яких гривня як дорожчала, так і дешевшала. У листопаді Нацбанк витратив 2,45 млрд дол. для запобігання значним коливанням курсу – це було менше, ніж у попередні місяці.

При цьому середній готівковий курс долара на ринку станом на 21 грудня становить 38,08 грн / 38,25 грн. На рівні 38,25 долар вже був на початку жовтня та дешевшав до 4 грудня. Потім почав повертатися на попередні позиції, при цьому середні курси продажу та купівлі стали менше відрізнятися. За останній тиждень долар подорожчав на ринку з 37,6 до 38,21 (купівля) та з 37,5 до 38,02 (продаж). Рекорд готівкового курсу долара був восени 2022 року, коли долар можна було купити за 43 грн. Середній готівковий курс євро зараз 41,56 грн / 41,87 грн (за 3 місяці виріс на 1 грн, але й опускався в окремі дні нижче за 40,27 грн).

Зміна готівкового курсу долара за 3 місяці. Дані: МінФін
Зміна готівкового курсу долара за 3 місяці. Дані: МінФін

Глава НБУ Андрій Пишний пов'язує грудневе зростання курсу долара на міжбанку протягом останніх тижнів із фактором сезонності. «Зараз ми є свідками вже звичного довоєнного для нас процесу, коли сезонність чи потреба у валюті зростає. Адже відбувається засвоєння тих витрат, які протягом року, можливо, накопичувалися і, як завжди, не встигали їх реалізувати», – вважає Пишний.

Водночас Україна знизила облікову у середині грудня ставку з 16% до 15%. Чим краща ситуація в економіці з інфляцією, тим ця ставка нижча. З червня 2022 по липень 2023 року в Україні була рекордна ставка у 22%, але з покращенням ситуації в економіці її поступово знижують. Інфляція зменшується (у листопаді була на рівні 5,1%). У росії, для порівняння, підняли облікову ставку з 13% до 16%.

Нагадаємо, що з 1 грудня НБУ скасував усі обмеження для банків та небанківських фінансових установ на продаж готівкової валюти населенню. На думку Андрія Пишного, на сьогодні Україна має стабільну банківську систему без значної потреби системи в капіталі. Зокрема, про сталість банківської системи свідчать такі фактори, як відновлення кредитування, приплив коштів до банків та висока ефективність банківського сектору.

Економічний експерт та аудитор Михайло Крапивко вважає, що передумов для паніки зараз абсолютно немає. Різкої зміни курсу не буде. Нацбанк відходить від фіксованого курсу та переходить до ринкового.

«Донедавна у нас існувало 2 курси: ринковий курс для операцій обміну та розрахунків в іноземній валюті і фіксований курс Нацбанку. З урахуванням того, що фіксований курс долару був близько 36,6 грн/дол., обмінний курс був 38,5 грн/дол. Зараз, коли НБУ переходить до ринкового курсу, для банківських операцій у нас курс 37,5 грн/дол., а для готівкових операцій трохи більше за 38 грн/дол. Тобто обмінний курс навіть знизився. Ми відходимо від ефемерної цифри, за якою нічого не можна було зробити.

Я думаю, що курс найближчим часом стабілізується. Попереду новорічні свята. Зазвичай це період, коли здають валюту та стає більше гривні. Запаси валюти у нас накопичені великі. Нацбанк спокійно може проводити інтервенцію, у нього достатній ресурс. Зараз НБУ трохи опустив офіційний курс, але «вуличний» курс знижується, вони будуть зближуватися», - вважає Михайло Крапивко.

Політичні чинники 

З середини літа долар активно зміцнювався щодо інших валют. Через це гривня теж трохи подорожчала. І це було невигідно для вітчизняних експортерів, вони втрачали конкурентоспроможність за кордоном. А зменшення прибутків експортерів веде і до зменшення надходження податків до бюджету. На зміцнення курсу долара тоді скаржилися у Міністерстві фінансів. Також менше було отримано надходжень від ПДВ та акцизів з імпортних товарів, бо у бюджет на 2023 рік закладався курс 42,2 грн/дол., а фактично він був значно менший (на понад 5 грн), тому бюджет недоотримав значні кошти. Міністр фінансів Сергій Марченко раніше казав, що Україні потрібен курс у 41,4 грн/дол., щоб легше справлятися з видатками бюджету.

Водночас негативно на курс може впливати відсутність вчасно наданої міжнародної фінансової допомоги. Зокрема, міністр фінансів зазначив, що без підтримки партнерів Україна може отримати дірку у бюджеті на 29 млрд дол. Згідно з проєктом бюджету на 2024 рік, дефіцит державного бюджету становитиме 1,57 трлн грн. Своєю чергою зовнішні запозичення будуть становити 37,7 млрд доларів. Нагадуємо, наразі Угорщина заблокувала пакет допомоги Україні від ЄС на 50 млрд євро (питання відкладене до 1 лютого), а у США республіканці ніяк не можуть домовитися про фінансування підтримки України з демократами (вірогідно, голосування відбудеться у січні 2024 року).

Проте різко змінюватися курс не буде. Це не вигідно для Нацбанку, який останнім часом популяризував можливості інвестувати у гривню на противагу іноземним валютам. На думку експертів, припустимо було б допустити ослаблення гривні на 3-5% протягом кількох місяців після запровадження гнучкого курсу. Курс долара у перспективі на ринку може наблизитися до 40 грн/дол., але скоріше за все не перетне цієї позначки. Втім, Нацбанк має значні валютні резерви (близько 38,8 млрд дол.), які може використати для підтримки курсу гривні у разі необхідності.

Натомість міністр фінансів Сергій Марченко порадив українцям скоротити в декілька разів свої споживання закордонних товарів та послуг, не купувати дорогі автомобілі, дорогі телефони, техніку, одяг тощо. Він наголошує, що за 10 місяців в країні торговий дефіцит досяг 31 млрд дол. через те, що імпортується набагато більше, ніж експортується, відповідно гроші йдуть за кордон. На думку міністра, таким чином виділена Україні фінансова допомога значною мірою йде в інші країни.

Яким може бути курс гривні у 2024 році

Іспанська консалтингова компанія Focus Economics у своєму дослідженні на основі даних Goldman Sachs, JP Morgan, Moodyʼs, ING та ще понад 20 світових та українських аналітичних установ прогнозує, що офіційний курс долару протягом 2024 року зросте до 38,28 грн/дол. Курс євро під кінець 2024 року досягне 42,19 грн. При цьому інфляція з 6% на початку року досягне 8,8% під кінець року. Економісти очікують, що НБУ поступово знизить облікову ставку до 11,8%. Але це сценарій за сприятливих обставин. При цьому Кабмін заклав у бюджеті курс 41,4 грн/дол., такого ж очікування курсу тримається і МВФ.

Засновник Concorde Capital Ігор Мазепа поділився прогнозом на 2024 рік. За його словами, експерти Concorde Capital погоджуються з Кабінетом міністрів в прогнозах курсу валют на 2024 рік. Однак лише за умови стабільної міжнародної підтримки. Середній курс на місяць в 2024 році складатиме 37,5-38 гривень за один долар, але до кінця року він може зрости до 39-40 гривень.

На думку президента інвестиційної групи «Універ» Тараса Козака, середня вартість долара у 2024 році може триматися на рівні 40 грн. А під кінець він може подорожчати до 42 грн. На його думку, такі тенденції можливі, якщо за базовим сценарієм наступного року Україна повинна отримати більшу частину від 42 млрд дол. міжнародної підтримки.

Нагадуємо, у 2022 році Україна знизила курс долара з 26 грн до 40 грн, бо потрібно було «надрукувати» 400 млрд грн на соціальні потреби за умов відсутності фінансування з закордону. Без цього навіть пенсії не було б чим платити. На думку економіста Олега Пендзина, якщо фінансова підтримка України з боку інших держав та міжнародних організацій зменшиться, повторення такого сценарію можливе. До лютого наступного року все буде більш-менш спокійно. Проте поки що тенденції більш позитивні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.