Україна витрачає сотні мільйонів на виплату субсидій мешканцям окупованих міст - документ

Читать на русском

З окупацією росіянами деяких міст України у 2022 році та пізніше їх мешканцям спочатку Мінсоцполітики, а після й Пенсійний фонд продовжують сплачувати кошти як житлові субсидії та пільги, у т.ч. у Мелітополі, Маріуполі, Бахмуті, Бердянську

Читать на русском
Пенсійний фонд, Мелітополь
Пенсійний фонд, Мелітополь

З окупацією росіянами деяких міст України у 2022 році та пізніше їх мешканцям спочатку Мінсоцполітики, а після й Пенсійний фонд продовжують сплачувати кошти як житлові субсидії та пільги, у т.ч. у Мелітополі, Маріуполі, Бахмуті, Бердянську

За 2023 рік Пенсійний фонд України витратив понад 2,2 млрд грн на оплату субсидій та житлових пільг для мешканців тимчасово окупованих територій та населених пунктів на лінії бойового зіткнення. До жовтня 2022 року нарахуванням та оплатою субсидій та пільг займалися органи соцзахисту місцевих рад та Мінсоцполітики. На наш подив, у міській раді окупованого нині Мелітополя знають, скільки за перші півроку окупації грошей сплатили мешканцям як субсидії/пільги. І це понад 37 млн грн. А міська влада Маріуполя, Бахмута, Сєвєродонецька такою інформацією не володіє, як і Пенсійний фонд.

Після початку повномасштабної війни Росії проти України з березня 2022 року мешканці тимчасово окупованих територій, а також прифронтових населених пунктів продовжили отримувати субсидії та житлові пільги за такими ж правилами, як це було у січні та лютому 2022 року. З офіційної відповіді Пенсійного фонду Інформатору знаємо, що з жовтня 2022 року по квітень 2024 року мешканці Луганської області отримали житлові пільги та субсидії на 889,9 млн грн. При цьому з липня 2022 року Луганська область майже вся окупована росіянами - за винятком деяких невеликих сіл та селищ, населення яких, вірогідно, переїхало через постійні бойові дії. Звісно частина населення Луганщини переїхала на підконтрольну Україні територію, але далеко не всі.

Кошти мешканці окупованих з лютого 2022 року та пізніше населених пунктів отримують і зараз. З жовтня 2022 року такі виплати призначає Пенсійний фонд. А з грудня 2022 року - він же й виплачує. 

Місто Мелітополь у Запорізькій області було окуповане 26 лютого 2022 року. На той момент у місті проживали майже 150 тисяч осіб. Воно стало фактичним адміністративним центром тимчасово окупованої росіянами частини Запорізької області України.

З міської ради Мелітополя на запит Інформатора відповів заступник мера Юрій Захарчук. Він зазначає, що протягом березня-квітня 2022 року Управління соцзахисту населення міськради Мелітополя нарахувало та виплатило субсидії 11 тис. 151 сім'ям на 25 млн 255 тис. 750 грн. За березень-серпень 2022 року Управління соцзахисту виплатило пільги 4 тис. 676 особам на оплату ЖКГ на суму 11 млн 808,6 тис. грн. Тобто загалом за цей період мерія виплатила 37 млн 64 тис. 350 грн житлових субсидій та пільг мешканцям громади. Підкреслимо, що з окупацією міста його офіційна влада переїхала на підконтрольну Україні територію, зараз це місто Запоріжжя.

Відповідь мерії Мелітополя Інформатору про субсидії та пільги на ЖКГ
Відповідь мерії Мелітополя Інформатору про субсидії та пільги на ЖКГ

Водночас нас цікавила ситуація і в інших містах. У місті Сєвєродонецьк Луганської області, яке знаходиться в окупації з липня 2022 року, нам повідомили, що допомогу нараховували та оплачували Міністерство соціальної політики та Ощадбанк на основі довоєнних відомостей з бази даних міністерства та без залучення Управління соцзахисту міської військової адміністрації. З жовтня 2022 року нараховує, а з грудня 2022 року і виплачує такі види допомоги Пенсійний фонд. Тому інформації у Сєвєродонецькій МВА щодо пільг та субсидій немає.

У мерії Маріуполя, який офіційно був окупований у травні 2022 року, нам повідомили, що 27 лютого 2022 року департамент соцзахисту населення міськради припинив функції щодо підготовки документів на виплати та забезпечення фінансування їх. Департамент відключили від усіх державних сервісів та програм нарахування та виплат державної допомоги. Доступу до фізичних носіїв інформації немає, адже будівля департаменту разом з документацією, архівними даними та серверами була знищена під час боїв за місто. Також нам порадили звернутися до Мінсоцполітики та ПФ, щоб дізнатися інформацію.

У міській адміністрації міста Бахмут Донецької області, який офіційно було окуповано у червні 2023 року, а бої у місті точилися більше, ніж пів року, наш запит переадресували Головному управлінню Пенсійного фонду України у Донецькій області. Відповідно, у мерії Бахмута не володіють інформацією. Про нараховані ще до окупації міста субсидії/пільги до того, як це було делеговано Пенсійному фонду, ми не питали. 

Скільки грошей заплатили у 2023 році

У відповідях на наші запити до Пенсійного фонду України, його управлінь у Донецькій та Запорізькій областях зазначали, що у них немає даних у розрізі населених пунктів. Ані даних щодо кількості отримувачів субсидій/житлових пільг в окремому місті регіону. Ані даних щодо сум, виплачених мешканцям конкретного міста як субсидії чи житлові пільги. 

У 2022-2024 роках мешканці тимчасово окупованих населених пунктів Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської, Харківської областей продовжують отримувати житлові субсидії та пільги. За даними видання NV, за 2023 рік на тимчасово окупованих територіях або у населених пунктах, неподалік яких ведуться бойові дії (та не працюють ПФУ і соцзахист) було виділено 2,26 млрд грн на виплату субсидій та житлових пільг:

  • Харківська область — 26639 домогосподарств отримали 481 млн 959 тис. 241,35 грн
  • Луганська — 37928 домогосподарств отримали 533 млн 981 тис. 893,62 грн;
  • Донецька — 31745 домогосподарств отримали 426 млн 855 тис. 934,88 грн;
  • Запорізька — 42468 домогосподарств отримали 516 млн 810 тис. 423,23 грн;
  • Херсонська — 23606 домогосподарств отримали 297 млн 365 тис. 546,69 грн.

У 2024 році у Кабміні скорегували свої плани платити субсидії мешканцям тимчасово окупованих територій "до кінця війни". Їх отримують за актуальною інформацію, яка була у базах даних Мінсоцполітики та ПФ у січні 2022 року. З 1 липня 2024 року буде скасоване автоматичне нарахування з виплатою субсидій мешканцям тимчасово окупованих територій та зони активних бойових дій.

До 1 липня їм потрібно подати до Пенсійного фонду заяву з документами, щоб продовжити отримувати субсидії чи пільги, це можна зробити й онлайн (сайт чи мобільний застосунок Пенсійного фонду або Дія). Хто цього не зробить, субсидії не отримуватиме. Звичайно, таке під силу не всім мешканцям окупованих територій, особливо тим, хто похилого віку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.