За оцінками Єврокомісії, це створить додаткову затримку на кордоні
На кордонах ЄС у жовтні 2024 року має з'явитися нова система в’їзду-виїзду EES. Її запуск може суттєво змінити процедуру перетину кордону з Європейським Союзом і країнами Шенгену, зокрема й для громадян України. Зокрема, прикордонники більше не ставитимуть у паспорт штампи про в’їзд і виїзд.
Детальніше про зміни розповів представник аналітичного центру «Європа без бар’єрів» Павло Кравчук. У його публікації для "Дзеркала тижня" вказується, що система в’їзду-виїзду EES — це цифровий механізм обліку й контролю перетинів кордонів ЄС, особливо мандрівниками, які користуються безвізовим режимом. Його основна мета — усунути прогалину в прикордонному контролі, яка виникає через те, що спільний зовнішній кордон Шенгенського простору контролюють різні країни, які не мають налагоджених механізмів обміну інформацією про те, хто й коли перетинає цей кордон. По суті, EES — це єдина база даних про перетин кордону країн ЄС і Шенгену, якої досі не існувало. Однак EES змінить не тільки управління перетином кордону для державних органів ЄС, а й процедуру перетину для самих мандрівників.
Основні новації EES полягають у тому, що мандрівники, які перетинатимуть кордон ЄС у межах безвізу або з короткотерміновими візами, здаватимуть на в’їзді біометричні дані — відбитки чотирьох пальців правої руки (всі, крім великого) та фото обличчя, а прикордонники більше не ставитимуть у паспорт штампи про в’їзд і виїзд. Для отримання біометрії ЄС планує встановити на пунктах пропуску спеціальні кіоски самообслуговування, де мандрівники зможуть відсканувати пальці та обличчя. За оцінками Єврокомісії, це створить додаткову затримку на кордоні близько 40 секунд, але її має компенсувати економія часу на інших етапах контролю.
EES діятиме на в’їзді до 29 країн ЄС і Шенгену, зокрема Румунії та Болгарії, які раніше мали дещо відмінні правила перебування, а також Норвегії, Швейцарії, Ліхтенштейну та Ісландії, які не є членами ЄС. Поза межами нової системи в ЄС залишаться Кіпр та Ірландія, де все працюватиме «по-старому».
Якщо ви подорожуватимете до ЄС у межах безвізу, система фіксуватиме час ваших в’їздів і виїздів і максимально дозволену тривалість перебування. Також EES матиме загальнодоступний онлайн-сервіс, який замінить Шенгенський калькулятор, і завдяки якому безвізовий мандрівник зможе дізнатися, скільки невикористаних днів перебування в Шенгенській зоні у нього залишилося. Цей сервіс працюватиме й для мандрівників із короткостроковими візами. Також важливо знати, що це обов’язково. Якщо ви відмовитеся від біометричної ідентифікації на кордоні ЄС, далі вас не пропустять.
В Україні під час війни військовослужбовці можуть отримати офіційний дозвіл на те, щоб перетинати кордон. Для виїзду за межі країни є декілька підстав. За рішенням командира військовослужбовці під час планової відпустки можуть виїжджати за кордон. Також військовослужбовця можуть направити за кордон на лікування. Командир приймає рішення стосовно надання чи не надання відпустки та дозволу на виїзд за кордон, і надалі видає військовому відпускний квиток та наказ. Відмову командира у непогодженні виїзду за кордон оскаржити неможливо.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.