Одеситка вирішила відмовитися від іпотеки Ощадбанку обсягом 50 тисяч доларів - що вирішив суд

Донька жінки, яка взяла кредит в Ощадбанку в розмірі 50 тисяч доларів, хворіла та була учасницею секти

Ощадбанк
Жінка вимагає суд визнати недійними кредитний та іпотечний договори, які її донька уклала з Ощадбанком

Жінка просить визнати кредит у розмірі 50 тисяч доларів та іпотеку (квартиру) недійсними. Вона вказує, що її донька на момент укладання договорів з Ощадбанком страждала на тяжке хронічне психічне захворювання та не могла усвідомлювати свої дії. Про це йдеться у рішенні Київського районного суду Одеси, опублікованому 8 травня 2024 року. 

12.06.2007 року донька жінки уклала з ПАТ «Державний ощадний банк України» в особі Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» кредитний договір, відповідно до умов якого отримала 50 тисяч доларів та зобов'язалася повернути кредит в сумі, на умовах та в строки, визначені договором. Для забезпечення виконання зобов'язання за кредитним договором, 12.06.2007 року було укладено іпотечний договір, відповідно до якого передали в іпотеку квартиру, яка їм належить, загальною площею 66,1 кв.м, житловою площею 39,5 кв.м. Крім того, вона тривалий час була членом секти та отримані за кредитним договором кошти передала його главі. При цьому, її донька зникла з місця свого мешкання та довгий час не поверталася додому, у зв'язку з чим за заявою 24.06.2016 року в поліції відкрили кримінальне провадження та з листопада 2017 року проводились оперативно-розшукові заходи, після чого рішенням Київського районного суду Одеси від 09.10.2018 року, громадянку було визнано померлою. При цьому, з 2002 року вона страждала на тяжке хронічне психічне захворювання та двічі перебувала на лікуванні в Одеському обласному медичному центрі психічного здоров'я з діагнозом «Параноїдна шизофренія, беземісійний перебіг», згідно з відомостями, зазначених у виписному епікризі від 05.12.2008 року та відповідно довідки до акту огляду МСЕК з 01.06.2009 року їй встановлено II групу інвалідності безстроково. Таким чином на момент укладання кредитного та іпотечного договорів, жінка страждала на стійке психічне захворювання та не могла усвідомлювати значення своїх дій та не могла керувати ними, за таких обставин вказані вище договори, повинні бути визнані судом недійсними з моменту укладання. 

"Позивачка стверджує, що її донька ще з 2002 року страждала на тяжке психічне захворювання та не могла усвідомлювати значення своїх дій при підписанні кредитного договору, проте сама виступила майновим поручителем доньки та підписала 12.06.2007 року іпотечний договір, передавши в іпотеку 2/3 частини своєї квартири, при цьому матеріали справи підтверджують, що вона дізналася про порушення свого права ще у 2007 році. При цьому, у зв'язку з невиконанням умов кредитного договору, банк звернувся з позовом про стягнення заборгованості та рішення Київського районного суду Одеси від 23.12.2013 року вказаний позов було задоволено, стягнено на користь АТ «Ощадбанк» заборгованість за кредитним договором від 12.06.2007 року в сумі 87 899 доларів. Вказане рішення набуло чинності та не оскаржувалося. Крім того, рішенням Київського районного суду Одеси від 05.12.2017 року задоволено позов АТ «Ощадбанк» до них про звернення стягнення на предмет іпотеки. В рахунок погашення заборгованості клієнтки за кредитним договором від 12.06.2007 року в розмірі 102 097 доларів звернуто стягнення на предмет іпотеки квартиру шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження. Вказане рішення набуло чинності та не оскаржувалося. Крім того, на момент укладення кредитного договору вона обіймала посаду бухгалтера на підприємстві ПП «Югтехстрой» та додатково працювала помічником бухгалтера в ТОВ «Молочний будинок», що свідчить про те, що остання усвідомлювала свої дії та відсутність у неї захворювань, які б перешкоджали обіймати зазначені посади та підписувати кредитний договір", - заявили в Ощадбанку. 

Яким було рішення суду? 

Суд відмовив жінці у задоволенні позову. Вона сама виступила майновим поручителем доньки, підписавши 12.06.2007 року іпотечний договір. Жодних заперечень щодо укладення кредитного та іпотечного договорів не висловлювала.

"Позичальниця на час укладення кредитного договору за рішенням суду не була визнана недієздатною, експертизи, які призначалися під час розгляду даної справи, проведені не були у зв'язку з їх неоплатою позивачкою. За таких обставин, у задоволенні позову до публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» про визнання кредитного та іпотечного договору недійсним, необхідно відмовити", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube