Полтавське видання створило ШІ-ведучу для начитування новин, експеримент недешевий, та поки що унікальний
ШІ-ведуча Наталка Полтавка читає українською мовою без іноземного акценту 30-секундні новинні ролики. Про те, як наважилися запустити в роботу Наталку та які її особливості розповіла «Медіамейкеру» головна редакторка полтавського видання Тетяна Цирульник.
За словами головної редакторки видання Kolo.news Тетяни Цирульник, технології штучного інтелекту мають багато можливостей — скорочення робочого часу й оптимізація витрат, а також створення інноваційних речей принаймні на регіональному рівні. Так у редакції виникла ідея запустити в роботу ШІ-ведучу.
Полтавське регіональне видання створило ШІ-ведучу, яка озвучує новини. pic.twitter.com/GmYt3Glgi1
— Інформатор (@informatorua) March 18, 2024
«Особисто я бачу потребу збільшити відсоток відео у Kolo.news, тож ми пробуємо робити прямі етери, рілзи, і вирішили, що доцільно спробувати створити й ведучу новин, яка виконуватиме цю функцію замість нас. Ми якраз проходимо навчання на курсах Digital ABC Модуль Е “Епоха штучного інтелекту в редакції” від Асоціації незалежних регіональних видавців України в партнерстві з WAN-IFRA та EU4IM, де це питання обговорювали. Тож зараз, коли є гарний нетворкінг, саме час було її й створити», — говорить головна редакторка.
Вибір інструментів зайняв найбільше часу. Команда моніторила, який ШІ-інструмент ефективніший для створення відео, фото, звуку, тестували різні програми.
Головним викликом для них стало те, що створити ШІ-ведучу безплатно неможливо. Програми пропонують обмежені безплатні версії, що не дають повного розуміння про їхні можливості, особливо, якщо ведуча має говорити українською мовою.
«Українська мова — це тільки у платній версії. Щоб її протестувати на акцент, адже наші перші ведучі говорили з жахливим іноземним акцентом, потрібно купити програму. Тому основну програму, у якій створено ведучу, я наразі назвати не можу, бо наша Наталка Полтавка — це мікс безплатних і платних версій», — зазначає медійниця.
Цирульник говорить: щоб ведуча працювала в одній програмі, потрібно щонайменше $1000–1200 річної підписки. Поки що редакція вклала в Наталку $90 доларів і свій ентузіазм, але ШІ-ведуча потребує щомісячних витрат.
Основна функція ШІ-ведучої — начитування текстів.
«Новини, підсумки дня, прогноз погоди, є думка використати її для привітань із Днем народження й озвучування реклами. Усе це з картинками, табличками, титрами. На жаль, функціонал ведучої насамперед залежить від вартості підписки на інструменти», — розповідає Тетяна Цирульник.
У процесі роботи, за словами головної редакторки, Kolo.news зробили для себе певне відкриття — ШІ забирає роботу в журналістів і дає її програмістам та редакторам.
«Умовно кажучи, ШІ дає змогу зробити безробітною ведучу новин, і на зекономлені гроші дати роботу програмісту й редактору, які працюватимуть над її образом і текстами, що вона говоритиме. Чи це на краще — питання екзистенційне», — додає Цирульник.
Поки редакція обмежилася у регуляції технології тим, що їхня ведуча говорить, що її створено штучним інтелектом. Також відповідне маркування додають на відео й картинки, згенеровані ШІ.
Тексти, генеровані штучним інтелектом, Kolo.news не використовує, адже, зі слів головної редакторки, виправлення помилок після ШІ забирає більше часу, ніж робота самих журналістів.
Професійний шлях фізичного терапевта Єлізавети Копєйкіної почався з роботи з дітьми, але з часом вона змінила напрямок і стала працювати в реабілітації військових. Як вона прийшла до такого рішення? Чим відрізняється робота з військовими від роботи з дітьми? Все це розглянемо у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду, буде цікаво.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.