Розмови про продаж принаймні одного з озвучених Мінфіном банків велися давно
Міністерство фінансів України розглядає продаж двох банків. Фінустанови хочуть придбати іноземці та інші. Укргазбанк може коштувати менше половини від його капіталу, а от вартість Сенс банку може бути дещо вищою.
Про це йдеться у публікації Економічної правди. Розмови про продаж принаймні одного з названих банків велися давно. Ще до націоналізації придбати Сенс банк хотіла польська корпорація Grupa Polsat Plus. Однак тоді угоду не погоджував регулятор. Неофіційно в НБУ пояснювали, що польський інвестор нібито мав виступати номінальним власником, а угода була спробою російських власників зберегти український актив у своїй власності.
Після націоналізації намір взяти участь у приватизації Сенс банку озвучувала інвестиційна компанія Dragon Capital. Від цих намірів там не відмовляються і нині. Питання лише в ціні цього активу та в тому, як вона співвідноситиметься з ризиками приватизації. У можливість приватизації держбанків іноземними групами більшість опитаних виданням аналітиків не вірять.
"Проблема в тому, що вже понад десять років в іноземних інвесторів взагалі немає лімітів на Україну. Особливо щодо акціонерного капіталу і особливо такого масштабу", - пояснив портфельний менеджер і трейдер Іван Угляниця.
Деякі аналітики вважають, що заява Мінфіну перебільшена. Потенційні інвестори могли "придивлятися" до державних банків, а в уряді сприйняли це за реальні наміри. Принаймні ніхто формально не повідомив про ці наміри Нацбанку. До кінця січня там не отримували документів від потенційних інвесторів щодо входження в капітал держбанків.
Хто хоче придбати державні банки, невідомо і міжнародним партнерам України, які наполягають на зменшенні частки держави на цьому ринку. За словами співрозмовника видання, наближеного до переговорів з МВФ, уряд не повідомляв фонду про намір продати банки у 2024 році й про їх потенційних покупців.
Журналісти надіслали запит до Мінфіну з проханням уточнити, які саме інвестори висловили зацікавленість у державних банках. Однак відповідь так і не надійшла. Утім, двоє співрозмовників ЕП, дотичних до переговорів щодо продажу банків, підтвердили, що інтерес західних банківських груп до держбанків дійсно є. Принаймні, до одного з них, Сенс банку. Його хоче придбати угорська група OTP Bank Plc., яка працює на українському ринку.
В українській "дочці" OTP відмовилися відповідати на запит ЕП щодо потенційної угоди, зазначивши, що "не уповноважені коментувати наміри групи". Якщо ця угода відбудеться і український OTP об'єднають із Сенсом, то новий банк може стати четвертим за обсягом чистих активів в Україні, поступаючись лише ПриватБанку, Ощадбанку та Укрексімбанку. Якщо інтерес OTP реальний, то потенційний продаж Сенс банку може наштовхнутися на певні труднощі, адже угорська група досі працює в росії.
Зацікавленість інвесторів в Укргазбанку виглядає менш реалістичною. За роки перебування під контролем держави він намагався побудувати бізнес-модель "зеленого банку", який спеціалізується на роботі з відновлювальними джерелами енергії. Проте запам’ятався лише схемами з відмивання коштів, за які правоохоронці переслідують його колишнього голову Кирила Шевченка.
Останнім часом Мінфін активізував переговори з IFC щодо завершення угоди про входження в капітал Укргазбанку. Відповідно до неї, IFC надав банку кредит на 30 мільйонів євро, який можна буде конвертувати в акції. Хоча офіційно Мінфін не озвучував, яка частка буде передана, однак з відкритих джерел відомо, що йдеться про приблизно 20% акцій.
Оцінити вартість державних банків було нелегко навіть до 2022 року. Під час війни це завдання ускладнилося ще більше. Зрештою, на остаточну ціну наразі впливає низка факторів.
Угода про входження в капітал Укргазбанку, укладена до війни, дозволяє приблизно оцінити його вартість. Якщо 20% акцій коштують 30 мільйонів євро, то ціна всієї установи може становити 150 мільйонів євро або близько 6 мільярдів гривень. За даними НБУ, 1 грудня 2023 року капітал Укргазбанку становив 13,1 мільярда гривень. Отже, якщо угода про входження в капітал реалізується найближчим часом, то банк може коштувати менше половини від його капіталу.
Вартість Сенс банку може бути дещо вищою. Dragon Capital оцінює банк 50-100% від капіталу. Отже, його ціна може становити 6-12 мільярдів гривень. На остаточну вартість впливатиме також судовий процес, який почали його колишні власники. Останні вимагають від держави 1 мільярд доларів за "експропріацію".
Наприкінці січня 2024 року повідомило про зацікавленість в приватизації двох українських банків. Відповідну заяву зробив заступник міністра фінансів України Юрій Драганчук.
"У нас є зацікавленість іноземних інвесторів у двох державних банках. Це "Укргазбанк" і "Сенс Банк" і ми активно готуємо їх до продажу. Ці сигнали ми отримали наприкінці минулого року, починаючи з осені", - заявляв Драганчук.
За його словами, Мінфін братиме фінансових радників для цих банків. Також паралельно напрацьовуються зміни до законів про продаж цих банків, для того, щоб зробити це якомога прозоріше і продати справді серйозному потенційному інвестору.
2024 рік для Сил оборони України буде роком стратегічної витримки і нарощення потужностей для майбутніх наступальних операцій, вважає військовий експерт Сергій Грабський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.