Рада змінює процедуру продажу вживаних автівок: чи буде здорожчання на вторинному ринку

Читать на русском

Депутати прийняли у І читанні зміни, згідно з якими автодилерам дозволяють не реєструвати на себе автівки з метою подальшого перепродажу, це може спричинити безлад на профільних майданчиках та здорожчання автотранспорту

Читать на русском
Зміна правил з продажу вживаних автівок в Україні
Верховна Рада хоче збільшити надходження від продажу автомобілів на вторинному ринку в Україні

Депутати прийняли у І читанні зміни, згідно з якими автодилерам дозволяють не реєструвати на себе автівки з метою подальшого перепродажу, це може спричинити безлад на профільних майданчиках та здорожчання автотранспорту

Верховна Рада змінює процедуру з продажу вживаних автівок. Автобізнесменам, які купують транспортні засоби з метою їхнього подальшого перепродажу, дозволять не реєструвати їх на себе у обов'язковому порядку. Як солідним компаніям, так і звичайним "перекупам"-ФОПам достатньо буде лише укласти дві угоди - з попереднім власником автівки та з наступним.

Відповідний проєкт закону прийняла Верховна Рада у І читанні. Про це повідомив його автор, нардеп від "Слуги народу" Данило Гетьманцев. За новелу проголосували 268 нардепів, а причиною, за якою парламент вирішив втрутитись у процес реєстрації ТЗ, є великий відсоток тінізації угод з купівлі-продажів.

Вивести авторинок з "тіні"

Так, за словами Гетьманцева, до війни ринок вживаних авто складав 1,7 млн на рік, а 2023 року кількість проданих автівок склала 780 тис. штук. Цьогоріч ринок, за очікуваннями, повернеться до 1,5 млн автівок. І лише 2,5% від усіх обсягів, стверджує нардеп, продається "в білу" (а з кожного авта держава отримує податки обсягом в середньому 19,8 тис грн).

Причиною, за якої більшість угод відбувалися "в чорну", стверджує Гетьманцев, - є вимога з обов'язкової реєстрації автівок на посередників "з купою непотрібних довідок". Відтак, каже нардеп, скасувавши таку вимогу, держава сприятиме виведенню ринку з тіні. Також буде введений обмін даними про ТЗ у електронній формі.

Власне, законопроєкт внесе зміни до двох діючих законів: "Про дорожній рух", де бізнес, що здійснює оптову та роздрібну торгівлю транспортом чи запчастинами, звільнять від обов'язку реєструвати на себе вживані автівки. А також до "мобілізаційного" закону: там знімуть вимогу подавати автівки до ТЦК на військовий облік.

Наслідки - здорожчання автівок та плутанина

Як пояснила депутатка від опозиційної "Євросолідарності" Ірина Геращенко, зараз комісійні майданчики, викуповуючи авто, не укладають офіційний договір купівлі-продажу, а беруть нотаріальну довіреність у колишнього власника. А перереєстрація відбувається вже потім - коли нового покупця вже знайдено, як наслідок, операції ніде не фіксуються, не відображуються у бухгалтерії компаній, і з них не сплачуються податки.

"Таким фірмам достатньо буде укласти два договори купівлі-продажу: з попереднім власником і наступним. А замість перереєстрації ТЗ з продавця на підприємство власник сам зніматиме його з реєстрації до передачі суб’єкту господарювання для подальшого продажу", - зазначила Геращенко.

Відтак, автобізнесмен отримає вже автівку на "червоних", тимчасових, номерах. Потім, відповідно, при продажі авта його будуть реєструвати на нового власника. Найпершими наслідками можуть стати зростання цін на вживані автівки в Україні, оскільки видатки, яких вдавалося уникати досі, тепер будуть покладені на "нових щасливих власників". Відтак, вартість кожної вживаної автівки може зрости - принаймні на 19,8 тис грн "середніх" податкових зборів, про які написав Данило Гетьманцев.

По-друге, на онлайн-майданчиках, де зазвичай відображені дані про купівлю-продаж автівок, тепер, ймовірно, буде плутанина з кількістю перереєстрацій. Адже автівки можуть стояти на тимчасових майданчиках з продажу роками. Весь цей час вони будуть значитись, як такі, що не зареєстровані за жодним із власників.

Інструкція з перереєстрації автівок через "Дію" та які новини у Законі про мобілізацію для автовласників

Нагадаємо, днями Інформатор розповідав про те, які новини для автомобілістів принесе Закон "Про внесення змін...", який по-простому називають "Про мобілізацію". По-перше, там йдеться можливість вилучення транспортних засобів у тих власників, хто має декілька автівок. По-друге, тих водіїв, хто не з'явився до ТЦК на вимогу (простіше кажучи, ухилянтів) позбавлятимуть права керування.

Також ми розповідали, як правильно продати чи купити автівку через "Дію" за 15 хвилин. Послуга вже користується неабиякою популярністю, адже з початку запуску послуги із оформлення та перереєстрації транспортних засобів у застосунку Дія було здійснено понад 32 тисячі таких операцій із авто, мопедами та мотоциклами. Також за новими автовласниками закріплено 5200 комплектів нових номерів із серією DІ - саме її отримують кермувальники, які купують автівки онлайн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.