Ракетний прильот: куди звертатися, якщо будинок зруйнувано - пояснення адвоката

Адвокат Станіслав Ліфлянчик розповів, що робити після удару росіян по вашому майну та як отримати компенсацію

Наслідки удару росіян по ж/м Оболонь у Києві 30 червня 2024 року, адвокат
Наслідки удару росіян по ж/м Оболонь у Києві 30 червня 2024 року, Фото: ДСНС. Станіслав Ліфлянчик, адвокат. Колаж: Інформатор

Щоденно цивільні мешканці України потерпають від атак російських загарбників. Їхнім здоров’ю та нерухомості завдають суттєвої шкоди або взагалі майно знищують. Адвокат з Дніпра Станіслав Ліфлянчик пояснив Інформатору, що робити у ситуації, коли пошкоджено нерухомість та інше майно внаслідок атак росіян.

Перш за все потрібно подбати про безпеку власному життю та життю близьких. Лише після цього потрібно фіксувати наслідки події. Якщо ви отримали поранення, то важливо негайно звернутися за медичною допомогою. Всі дії, пов’язані з лікуванням, мають бути задокументовані. Збережіть усі медичні виписки, довідки та чеки на ліки. Це стане у пригоді під час визначення суми компенсації за отримані поранення. На цьому наголошують у Харківській правозахисній групі.

За словами адвоката Станіслава Ліфлянчика, по-перше, потрібно зафіксувати, що вам була завдана шкода саме через приліт. Коли відбувається якийсь приліт, туди виїздять служби ДСНС, поліція, іноді якісь муніципальні служби. Вони фіксують наслідки. Потрібно буде звернутися до них, щоб, по-перше, взяти підтвердження того, що був приліт по якомусь вашому майну або він потрапив по вас.

У цій справі не зайвим буде зробити фотографії та зняти на відео наслідки ворожої атаки для свого майна. Зберіть свідчення очевидців або запишіть їхні контактні дані для передачі правоохоронним органам. Також збережіть посилання на офіційні публікації органів влади щодо цієї події, наслідком якої стало пошкодження майна, у т.ч. від МВС України, ДСНС, обласних чи районних адміністрацій, місцевих рад, а також збережіть посилання на інформацію у ЗМІ щодо події.

«По-друге, потрібно обов’язково довести розмір шкоди, завданої вам. Для цього потрібно підтвердити той факт, що, наприклад, зруйнований будинок є вашою власністю. У цьому дуже добре допомагає електронний Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Є деякі громадяни, які не реєстрували там право власності. Тому можна взяти дублікати документів з БТІ. Це ви підтвердите те, чим володієте.

По-третє, потрібно підтвердити розмір збитків, тобто що конкретно зруйнували/пошкодили та на яку суму. Тут вам має допомогти експерт-оцінник, який оцінить вартість майна. Якщо казати про багатоповерховий будинок, то тут все просто: експерт може визначити за порівняльною методикою, враховуючи житлову площу помешкання, розташування будинку та інші фактори (навіть без врахування стану)», - говорить юрист Станіслав Ліфлянчик.

Від уповноважених органів потрібно буде отримати документи. Це акт обстеження пошкодженого майна від органів місцевого самоврядування (міська/селищна/сільська рада) або місцевої адміністрації, акт про пожежу від представників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, інформація про фізичні травми (зокрема, медичні довідки, виписки), інформація про загибель особи (лікарське свідоцтво про смерть, свідоцтво про смерть).

Що стосується приватних будинків, то є нюанси. Адже всі приватні будинки різні, у різному стані, різних розмірів, відповідно квадратні метри у них коштують по-різному. Задача буде поставлена перед експертом, щоб він це оцінив.

Після цього ви обираєте для себе спосіб реалізації права. Можете звернутися до міської (або селищної чи сільської) ради вашого населеного пункту, якщо у неї є якась програма з відшкодування таких наслідків. Або можна отримати допомогу за державною програмою, спрямованою на допомогу громадянам у випадках прильотів.

Громадяни можуть передати інформацію про пошкоджене або знищене майно через застосунок Дія. Якщо немає Дії, то можна звернутися до ЦНАПу або до нотаріуса. Так інформація передається місцевим органам влади, а вони потім проводять обстеження вказаного об’єкту. Подати таку заявку можуть громадяни України, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Росії. Після цього ви маєте право подати заяву про виплату допомоги на відновлення житла, використовуючи вебпортал Дія.

«Чесно кажучи, на сьогодні, що міський, що державний бюджети не спроможні тягнути відшкодування цих збитків для громадян. Тому виплати затягується. Ми чуємо дедалі більше історій, наприклад, людей, які постраждали на ж/м Перемога у Дніпрі 14 січня 2023 року, що більшості з них досі не виплатили те, що обіцяли. Це говорить про те, що не вистачає грошей у бюджетах», - говорить Станіслав Ліфлянчик.

Що робити, якщо майно пошкоджено, але ви не можете приїхати

Як наголошує Станіслав Ліфлянчік, якщо на момент події людина не перебувала у населеному пункті (чи була за кордоном взагалі), де постраждало її майно, порядок дій буде такий самий. Головне, щоб у людини не були втрачені документи. Чим довше людина затягує це питання – тим менша ймовірність його розв’язати і отримати компенсацію. Потрібно приїздити та діяти на місці або діяти через своїх законних представників (за довіреністю).

Подати до суду на окупантів

Є ще один варіант – це звернення з позовною заявою до районного суду за місцем реєстрації проти Російської Федерації про стягнення з неї шкоди. Вже є позитивна практика. Рішення судами виносяться. Тут знадобляться всі зібрані раніше документи. Громадяни стягують кошти за цю шкоду, доводять це вищезгаданими документами. Але, як наголошує адвокат, не дуже зрозумілий механізм виконання таких судових документів та отримання коштів громадянами.

«Я вважаю, що потрібно буде звертатися до Мін’юсту для отримання роз’яснення, як це судове рішення виконувати. А, по-друге, діяти вже по цьому відшкодуванню. Можливо, кошти будуть виділені громадянам за рахунок активів Російської Федерації, які зараз заморожені та будуть передані Україні. Можливо, доведеться звертатися і до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), можливо, вдасться щось стягнути. Практика дуже свіжа, її потрібно напрацьовувати», - розповідає Станіслав Ліфлянчик.

У Харківській правозахисній групі також радять звернутися до територіальних органів Національної поліції України або Служби безпеки України. У заяві детально описати обставини події, надати зібрані докази та вказати можливих свідків. Після цього протягом 24 годин ви отримаєте витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, де буде зафіксовано, що ваші права порушені. Але тут також шлях буде йти через суд, а перспектива щось реально стягнути з Російської Федерації наразі туманна.  

Як розраховується розмір компенсації

На початку року Постановою Кабміну було обмежено площу знищеного житла, на яке виділятиметься компенсація. Вона надається лише в межах граничних квадратних метрів знищеного житла. Розмір компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомого майна розраховується Комісією на підставі відповідних документів (наприклад, акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження), проведеного огляду та відповідно до заповненого чек-листа. Водночас залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого житла, поділяються на:

  • ремонт категорії А — розрахована сума компенсації не перевищує 200 000 грн;
  • ремонт категорії Б — розрахована сума компенсації становить:
  • від 200 000 грн до 350 000 грн — для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку;
  • від 200 000 грн до 500 000 грн — для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

Таким чином, максимальний розмір компенсації за пошкоджену квартиру — 350 000 грн. За будинок — 500 000 грн. Компенсації виплачуватимуть одноосібним власникам житла, яке було зруйноване через бойові дії після 24 лютого 2022 року, не підлягає відновленню і розташовується на неокупованій території та не в зоні активних бойових дій.

Розмір компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна розраховується Комісією за встановленою законодавством формулою, окремо виведеною для будинків і окремо для квартир. При розрахунку беруться до уваги зокрема:

  • показник вартості 1 кв. метра житла на вторинному ринку в цілому по Україні;
  • регіональний коефіцієнт;
  • кількість кімнат;
  • рік забудови;
  • площа обʼєкта нерухомості та ін.

Однак, важливо знати, що компенсація надається лише в межах граничних квадратних метрів знищеного житла: не більше 150 кв. метрів — для квартир; не більше 200 кв. метрів — для будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Таким чином, максимальний розмір компенсації за знищене житло законодавством не встановлений, але компенсація можлива в межах граничних квадратних метрів відповідного типу житла. Відомо, що середня сума компенсації за знищене житло (розмір одного сертифікату) складає 2,121 млн грн.

З 27 грудня 2023 року розпочалася видача житлових сертифікатів у Дії. Для його отримання потрібно подати відповідну заяву в Дії. Зачекати, поки комісія органу місцевого самоврядування визначить суму компенсації. Сертифікат надійде у застосунок. Потім необхідно обрати нове житло та забронювати кошти в Дії. Це можна зробити у розділі єВідновлення — Сертифікати на житло — Забронювати кошти.

Протягом 5 робочих днів у застосунок надійде підтвердження, що кошти заброньовані. Тоді слід припинити право власності на знищене житло та оформити угоду купівлі-продажу. Кошти надійдуть продавцю нерухомості впродовж 5 днів. У випадку, якщо протягом відведеного часу не вдалося встигнути скористатися цією опцією, можна повторно подати заяву про бронювання коштів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube