Штучний інтелект може бути допоміжним інструментом у сфері правосуддя, але не може замінити суддів – так вирішили у Верховному Суді
До Господарського суду Черкаської області у лютому 2022 року звернулось приватне підприємство, яке вимагало стягнути з учасника товариства 4,7 млн грн внеску. У всіх інстанціях компанія програла, тому що законодавство змінилося вже після того, як потрібно було поповнювати уставний капітал.
Історія з внеском дійшла до Верховного Суду. Там погодилися, що компанія не має права вимагати грошей та використали у висновках словосполучення «добровільне зобов’язання». Адвокат підприємства попросив суддів роз’яснити це словосполучення. Для цього він показав, що думає про «добровільне зобов`язання» штучний інтелект.
«ChatGPT ідентифікував дану правову конструкцію як зобов`язання (у теоретичному розумінні), до якого сторони дійшли добровільно (за власним волевиявленням), - йдеться у матеріалах справи з сайту судового реєстру. - Вжите судом поняття «добровільне зобов`язання» суперечить теоретичному поняттю «зобов`язання» закріпленому в нормах матеріального права».
Судді не оцінили використання сучасних технологій та те, що адвокат «знехтував авторитет судової влади».
«На сьогодні в Україні не затверджені етичні стандарти та норми, які регулюють використання штучного інтелекту в судочинстві, не визначені визначення межі (етичні, правові) застосування систем штучного інтелекту для цілей надання професійної правничої допомоги», - йдеться в ухвалі Верховного Суду.
У ВС заявили, що адвокат поставив під сумнів їх висновки та використав штучний інтелект, щоб їх заперечити.
«Штучний інтелект може бути корисним та допоміжним інструментом у сфері правосуддя, але не може замінити роль суддів. Технологію слід використовувати лише для підтримки та посилення верховенства права», - зазначили судді.
Судді це розцінили так, що адвокат незгодний з рішенням та хоче повторного перегляду. В результаті, судді заявили про неповагу до суду та вирішили нічого адвокату не тлумачити.
Інформатор писав, що українці думають про штучний інтелект.
Росіяни використовують Starlink Ілона Маска, а сам мільярдер закликає Сенат США не допомагати Україні, Головне управління розвідки встановило імена російських найманців з Сирії і відкрило деталі їхнього вербування, 14 лютого ГУР потопило російський корабель «Цезар Куніков», 15-го лютого в Бєлгороді сталася феєрична бавовна з загиблими і постраждалими, а 16 лютого в російський колонії начебто помер опозиціонер Навальний, чиє тіло зникло вже 17 лютого.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.