Експорт газу і нафти через територію України приносить росіянам $11 млрд щороку, а Україні тільки мільярд, Сергій Макогон розповів, як з цим бути і чому транзит газу треба припинити
Сергій Макогон очолював Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ) від моменту його створення в 2019 році до вересня 2022 року. В грудні 2019 року він у складі української делегації брав участь в підписанні чинного транзитного договору між Нафтогазом і Газпромом. Наразі він вважає, що транзит газу треба припинити . Про свої аргументи він розповів в інтерв'ю LIGA.net.
Сергій Макогон послідовно виступає за припинення транзиту газу через українську ГТС, навіть якщо контракт буде підписаний не з російським Газпромом і з азербайджанською SOCAR чи іншим контрагентом. Бо фактично Україна продовжить прокачувати російський газ, кому б він не належав на папері.
Те саме стосується транзиту російської нафти південною гілкою нафтопроводу "Дружба", яка проходить через Україну. Макогон пропонує припинити його або обміняти збереження транзиту на стратегічні поступки з боку РФ. Бо саме РФ кровно зацікавлена в збереженні транзиту нафти і газу через Україну, щоб зберегти доступ до європейського ринку.
Раніше в інтерв’ю LIGA.net голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов навів свої аргументи, які навпаки стосуються продовження транзиту українською ГТС.
«Я не критикую Чернишова особисто. Я розумію, що в Нафтогазі є правління і наглядова рада. І пан Чернишов, вочевидь, висловлює позицію компанії. Що стосується транзиту, то я вважаю себе в праві критикувати таку позицію. Тому що я був залучений до процесу підписання транзитного контракту в 2019 році. Нагадаю, чим відрізняється ситуація в 2019 році і зараз. Тоді ми – уряд і Нафтогаз – намагались довести європейцям, що будівництво обхідних газогонів – дві гілки Північного потоку, Турецький потік – здійснювалося РФ для того, щоб обійти нашу ГТС. Для чого? Щоб розпочати вторгнення без наслідків для торгівлі вуглеводнями», - розповів Макогон.
Він нагадав, що в 2019 році РФ, не маючи всіх необхідних дозволів, майже закінчила Північний потік – 2 (ПП2). Залишалось добудувати декілька кілометрів. Але адміністрація Дональда Трампа ввела санкції. Після того росіяни майже рік підтягували трубоукладачі з Камчатки, щоб завершити будівництво.
«Тоді ми вірили в те, що поки буде транзит, вторгнення не буде», - зауважив Макогон.
Все залежить від того, як швидко цю систему можна оптимізувати, каже Макогон.
«Щось просто ліквідувати, щось вивести з експлуатації, щось "заморозити". Але це важко зробити», - додав він.
На скільки подорожчає газ для внутрішнього споживача в разі припинення транзиту, то, за підрахунками Макогона – не суттєво.
«Коли у нас ринкова ціна на газ 12 грн/куб (для комерційних споживачів. – Ред.), то її зростання на 40 копійок, що менше ніж 3% – не створить проблеми споживачам. Влітку ринкова ціна на електроенергію зросла на 60%. Якщо фінальна ціна на газ зросте на 5-10%, то, на мою думку, нічого страшного не станеться. Але, звісно, потрібно дуже швидко зробити оптимізацію ГТС, щоб не перекладати на населення всю вартість підтримки надлишкової потужності ГТС», - зауважив він.
Макогон нагадав, що українська ГТС була побудована з можливістю транспортування 145 млрд кубічних метрів на рік.
"Зараз через неї йде 14 млрд кубів на рік. І нічого не було зроблено, щоб її оптимізувати. І тут я не звинувачую нинішнє керівництво ОГТСУ. Я сам три роки керував компанією. І не зміг закрити жодної не те щоб компресорної станції, а хоча б газорозподільчої. Є постанова уряду №209 від березня 2018 року, якою затверджено Порядок виведення з експлуатації магістральних трубопроводів. То там така дурня була написана, що тільки п'ять років потрібно документи збирати", - сказав Макогон.
Наразі це – Австрія, Словаччина і Молдова.
«Що стосується Молдови, російський газ отримує лише невизнана Придністровська молдавська республіка (ПМР). Правий берег Дністра отримує газ з Європи. Частково через Румунію, частково через Україну. Але це не російський газ. Там жодних проблем немає», - зауважив Макогон.
Щодо Угорщини, то основний обсяг газу вона отримує з РФ через Турецький потік, пояснив він. Напряму Україна не постачає їм газ з 2021 року.
«Щодо Австрії та Словаччини нагадаю, що з 2020 року обидві ці країни планували отримувати газ з Північного потоку-2 через Німеччину. З Німеччини були побудовані додаткові газогони.
“В 2019 році щось ні Австрія, ні Словаччина не голосили, що потрібно зберегти транзит через Україну, бо у них є якісь складності. Тому ніяких технічних проблем переорієнтуватись на інші джерела там немає. Австрія ніколи і не казала, що у них є якісь проблеми замістити російський газ. Вони казали інше – що мають договір з Газпромом, згідно з якими зобов'язані купувати цей російський газ до 2040 року. Тобто Газпром зобов'язаний його поставити, а австрійські компанії - його купити», - розповів Макагон.
Він запропонував свій план вирішення проблеми з газогоном.
«Враховуючи, що росіяни дуже зацікавлені в подовженні транзиту газу через Україну, нам треба обміняти його на три речі: деокупація Запорізької АЕС, припинення обстрілів енергетики та збільшення вартості транзиту через введення податку», - сказав Макогон.
Раніше Інформатор писав, що Україна та Європейський Союз звернулися до Азербайджану з проханням постачати природний газ до Європи через Україну після закінчення чинного контракту з Росією наприкінці 2024 року. Про це заявив президент Азербайджану Ільхам Алієв, передає Bloomberg. За його словами, наразі тривають переговори з цього питання з Україною та ЄС, а також з Росією, і видається, що всі сторони зацікавлені в продовженні постачання газу українським маршрутом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.