В Україні рекордно подорожчала земля: які ціни

Читать на русском

Ціни купівлі-продажу сільгоспземель у травні 2024 року суттєво зросли

Читать на русском
Земля, ціни
Земля подорожчала

Ціни купівлі-продажу сільгоспземель у травні 2024 року суттєво зросли

Українська земля стало дорожчою. З травня, порівняно з попередніми місяцями, ціни наразі є найвищими за весь час існування ринку земель. Про це пише Мінфін.

Про суттєве здорожчаня землі, яке зафіксували у травні 2024 року, повідомляють у дослідженні Київської школи економіки (KSE), що проводять на замовлення програми USAID.

«Середньозважена ціна гектара в травні становила 45,0 тис. грн, що на 8,2% вище, ніж у квітні 2024 року, та на 5,6% ніж у березні поточного року», - йдеться в повідомленні.

Згідно з даними аналітиків, ціна землі з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» була ще вищою і досягла 46,2 тис. грн.

«Зазначені ціни базуються на офіційних цінах, зареєстрованих у Реєстрі майнових прав під час вчинення правочинів купівлі-продажу. Ринкові ціни на землю можуть бути значно вищими, адже більша частина всіх угод укладається за ціною, що не відрізняється від нормативно-грошової оцінки (мінімальної ціни, встановленої законом для колишніх підмораторних земель) більше, ніж на 2%», — уточнили в KSE.

Водночас експерти вважають, що незначне зниження цін у квітні 2024 року, зростання вартості сільгоспземель у травні цього року навряд чи буде довгостроковим трендом.

З початку 2024 року середні ціни на землю залишаються значно вищими, ніж у попередні періоди. Отже, можна констатувати, що відкриття ринку земель для юридичних осіб у січні 2024 року потягнуло за собою структурні зміни умов на ринку, і, як наслідок, призвело до збільшення цінності сільгоспземель, наголошується в дослідженні KSE «Земля незламності».

Через подорожчання бензину аграрії попереджають про зростання цін на харчі

Уряд розробив спеціальний законопроєкт, яким пропонує внести зміни до Податкового кодексу — збільшити ставки акцизного податку на пальне. Цю ініціативу вже розкритикували аграрії – адже після підвищення акцизу відразу подорожчає пальне та продукти харчування. 

Якщо Верховна Рада проголосує за пропозицію уряду, то перший етап підвищення цін на пальне припаде саме на початок жнив. І це матиме наслідки для аграріїв, які не можуть зробити запас – бо, зокрема, склади пального можуть стати ціллю для російських ударів.

«Коли влітку 2023 року повернули ПДВ й акцизи на пальне, тоді ціни піднялися в межах 6 гривень. Зараз ми очікуємо, що така ініціатива може обернутися зростанням десь до 5 %. Липень — це активна фаза збиральної кампанії. Аграрії закуповують запаси пального під час роботи. Відповідно, якщо підвищать акциз, то це будуть додаткові витрати й цю ціну доведеться закласти в товар», — розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.