Валютні правила на 2024 рік: які реформи готує НБУ

Читать на русском

Що буде з курсом валют у 2024 році

Читать на русском
Які зміни в НБУ планують на цей рік
Валюта, НБУ

Що буде з курсом валют у 2024 році

Ще з середини осені 2023 року НБУ перевів український ринок у режим керованого гнучкого курсоутворення. Тепер представники регулятора пояснили, з чим пов'язана девальвація гривні в грудні минулого року, та що планується цьогоріч. 

Як передає Мінфін, станом на 1 грудня курс становив 36,35 гривні за долар. Водночас уже 1 січня 2024 року курс долара США піднявся до 38 гривень. У Національному банку пояснили це девальвацію сезонним чинником — у тому числі за рахунок бюджетних виплат. Крім того, серед причин експерти називають психологічний вплив відтермінувань за зовнішніми кредитами та грантами для України з боку Євросоюзу та США.

"Для режиму керованої гнучкості рухи курсу у той чи інший бік — типове явище. Динаміка обмінного курсу відображає зміну ситуації на валютному ринку: гривня зміцнюється при покращенні балансу між попитом/пропозицією та послаблюється за протилежної ситуації", - підкреслили в Національному банку України.

У регуляторі обіцяють й надалі рухати курс у різні боки. Серед ключових валютних факторів 2024 року виділяють такі надходження:

  • Експертна виручка;
  • Грошові перекази;
  • Кредитні на інвестиційні кошти.           

Водночас Національний банк планує й надалі лишатися головним продавцем долара США на міжбанку. Згідно з офіційним звітом регулятора, у грудні 2023 року золотовалютні резерви Нацбанку зросли на 4,4%, а протягом 2023 року — на 42%, і досягли на 1 січня 2024 року вже 40,5 мільярда доларів. 

При цьому в Національному банку планують, що в 2024 році орієнтуються на прогноз щодо зростання золотовалютних резервів до 44,7 мільярда доларів. Йдеться, зокрема, про міжнародну підтримку в розмірі 38 мільярдів доларів. Підкреслюється, що зовнішня допомога, як і раніше, цьогоріч буде лишатися головним джерелом наповнення валюти. Основне завдання регулятора на наступний рік - це  збереження курсової стійкості валютного ринку, що дозволить підтримати гривню та інші напрями.

"Опосередкований вплив на обмінний курс матиме відсоткова політика НБУ та валютні обмеження. Пріоритетним завданням Національного банку щодо відсоткової політики залишається збереження привабливості заощаджень у гривневих інструментах (депозитах та облігаціях внутрішньої держпозики), що обмежуватиме попит на валютному ринку. Аналогічну функцію виконуватимуть і валютні обмеження. Подальша поступова валютна лібералізація проводитиметься лише за наявності відповідних макроекономічних та фінансових передумов", - розповіли в НБУ.

Валютну лібералізацію планують проводити, відповідно до "Стратегії пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування". Ця стратегія передбачає три етапи:

  • На першому етапі - мінімізація множинності обмінних курсів, лібералізація торгових операцій та сприяння новим кредитам та інвестиціям;
  • На другому етапі - лібералізація торговельного фінансування, управління валютними ризиками банків, можливість репатріації відсотків за старими борговими зобов'язаннями та інвестиціями;
  • На третьому етапі - можливість виплат за кредитами та інвестиціями, лібералізація операцій населення та операцій з деривативами, можливість кредитування нерезидентів та інвестицій за кордон. 

Як зміняться валютні правила? 

У регуляторі зазначив, що завдяки успішному переходу до режиму керованої гнучкості курсу планується перехід до режиму керованої гнучкості курсу дозволяє в найближчій перспективі розглядати пом'якшення обмежень другого етапу. Передбачаються, зокрема, такі зміни:

  • Лібералізація торговельного фінансування (можливість платити за старими імпортними деклараціями);
    Управління валютними ризиками банків;
  • Можливість репатріації відсотків за борговими зобов'язаннями та інвестиціями, наданими до початку повномасштабної війни;
  • Можливість погашати чи переводити основну суму кредиту, чи інвестиції розглядатиметься на третьому етапі.

Представники НБУ запевнили, що будь-які кроки будуть поступовими, щоб зберегти стійкість валютного ринку. Експерти обіцяють враховувати інфляційні очікування громадян, бізнесу, фінустанов та аналітиків, рівень міжнародних резервів, темпи зростання споживчих цін, відсоткові ставки, параметри фінансової стабільності тощо. 

"За оцінками НБУ, відновлення експорту та відповідне зростання валютних надходжень відбуватиметься поступово, попри покращення логістики після закінчення військових дій. Це пов'язано з низкою факторів, які ще довгий час обмежуватимуть зростання експорту", - підкреслили в регуляторі.

Йдеться також про руйнування виробничих потужностей. Відновлювати їх доволі складно, та це може зайняти чимало часу. Крім того, значні потреби в імпорті визначать проєкти післявоєнного відновлення України. Саме тому посадовці обіцяють поступово підвищувати гнучкість курсу. 

Що думають експерти?

На думку експертів, серед ризиків валютного ринку на першому місці воєнний. Йдеться і про бойові дії, і про терористичні атаки росіян на громадську інфраструктуру під час обстрілів.

"Суттєвим негативним фактором є наслідки подальшої інтенсифікації бойових дій, які важко прогнозувати, які можуть мати широкий соціально-економічний вплив і збільшувати потребу в додаткових коштах", - зазначив директор департаменту казначейсько-інвестиційних послуг Укрексімбанку Антон Болдирєв.

Також експерти називають такі ключові ризики:

  • Скорочення валютного виторгу від українського експорту через проблеми з виробництвом та логістикою.
  • Істотне збільшення імпортних закупівель, у тому числі енергетичних та оборонних.
  • Посилення валютних відтоків за зовнішніми рахунками.

"Бачимо ризик припинення (повного або тимчасового) експорту морським шляхом (через можливі дії країни-агресора), що, безумовно, послабить експортні потоки і, відповідно, пропозицію валюти на ринку", - переконаний директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин.

На який курс чекають банкіри?

Уряд заклав до держбюджету 2024 року курс на рівні 40,7 гривні за долар. Водночас банкіри нагадують, що до бюджету-2023 було закладено середній курс 42,2 гривні за долар (хоча наприкінці року вже була позначка 45,8 гривні).  Більшість опитаних казначеїв вважають, що робочим курсовим коридором (офіційним курсом НБУ) для 2024 року стане 38,5-40 гривні за долар. Водночас готівкові цінники, на думку експертів, будуть на 1-2 гривні вищими. 

Після того, як НБУ перейшов до гнучкого курсоутворення, регулятор намагається не допускати різкого зростання курсу валют. Найчастіше відступ котирувань відбувається після валютного подорожчання наступними днями. На думку банкірів, Національний Банк України цьогоріч продовжуватиме регулювати торгівлю на міжбанку.     

Що будуть робити з курсом валют у 2024 році?

Раніше голова Національного банку України Андрій Пишний заявляв про те, що цьогоріч курс долара до гривні коливатиметься залежно від ринкових умов та сезонності. При цьому регулятор планує забезпечувати курсову стабільність. Андрій Пишний пояснив, що НБУ буде присутнім на валютному ринку. Він підкреслив, що регулятор буде згладжувати ситуацію, щоб не було надмірних та небезпечних коливань.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.