З липня одна категорія українців втратить субсидії - подробиці від Пенсійного фонду

Читать на русском

У Пенсійному фонді зазначили, що з липня мешканці тимчасово окупованих територій України перестануть отримувати житлові субсидії та пільги

Читать на русском
Пенсійний фонд, субсидії
Пенсійний фонд України, субсидія. Колаж: Інформатор

У Пенсійному фонді зазначили, що з липня мешканці тимчасово окупованих територій України перестануть отримувати житлові субсидії та пільги

Інформатор цікавився у Пенсійному фонді про те, у яких випадках мешканці тимчасово окупованих територій та населених пунктів на лінії зіткнення мають повертати виплачені їм житлові субсидії та пільги. Натомість як можна зрозуміти з відповіді, з 1 липня ніякі субсидії для мешканців окупованих територій більше не будуть виплачувати. Лише на Луганщині протягом жовтня 2022 року - травня 2024 років мешканцям окупованих населених пунктів ПФ виплатив понад 900 млн грн субсидій та житлових пільг. Також субсидії виплачувалися коштом бюджету в окупованих частинах Донецької та Запорізької і Херсонської областей.

Після початку повномасштабної війни українці, які опинилися в окупації з 2022 року та пізніше, продовжили отримувати житлові субсидії та пільги, як і у січні 2022 року. Це не стосується територій, окупованих протягом 2014-2016 років, які українські субсидії не отримують. До вересня 2022 року субсидії та пільги нараховували органи соцзахисту громад або Мінсоцполітики, а з жовтня 2022 року - Пенсійний фонд, з грудня 2022 року він їх і виплачує. Згідно з постановами Кабміну, у 2023 році субсидії у тимчасово окупованих населених пунктах та у тих, де ведуться бойові дії, нараховували у такому ж розмірі, як у 2022 році.

Інформатор вирішив поцікавитися у Міністерстві соціальної політики, в яких випадках мешканці тимчасово окупованих територій мають повернути кошти, сплачені їм як субсидії/житлові пільги за час окупації. Проте отримали відповідь від Пенсійного фонду. Там зазначили, що з червня 2024 року втратила чинність постанова Кабміну №215 від 07.03.2022, згідно з якою мешканці тимчасово окупованих територій та територій у зоні бойових дій, де не працюють органи соцзахисту та підрозділи ПФ, продовжували отримувати житлові субсидії та пільги на основі попередніх даних у реєстрах на картки Ощадбанку або рахунок ПриватБанку.

У червні люди ще можуть отримати субсидії/пільги за травень, а у липні за червень отримувати не будуть. При цьому, як зазначається у постанові Кабміну, якщо протягом 30 днів від дати перерахування коштів на IBAN рахунок на картці, гроші поверталися, і перераховулися на особистий рахунок у ПриватБанку, якщо ж там за 30 днів за ними ніхто не звернувся, то вони поверталися до ПФ. Суми надмірно виплачених коштів житлової субсидії утримувалися до їх повного повернення під час виплати щомісячних сум субсидій, які зменшувалися максимум на 20%. Про те, чи потрібно й у яких випадках мешканцям тимчасово окупованих територій та населених пунктів на лінії фронту повертати субсидії, у ПФ не відповіли.

При цьому у ПФ немає інформації, скільки коштів та у яке місто спрямували протягом жовтня 2022 року - травня 2024 року. Там лише знають про кількість отримувачів та суми у кожній області без розподілу за населеними пунктами та районами. Відомо, що протягом січня-травня 2024 року на житлові субсидії та пільги тимчасово окупованих міст, селищ та сіл Луганської області виділили 42,6 млн грн.

Окремо порахувати, скільки грошей отримали тимчасово окуповані території Донецької, Запорізької, Херсонської, Харківської областей - неможливо. Проте можна отримати інформацію, скільки окуповані міста отримували у 2022 році до передачі нових повноважень ПФ. Наприклад, мешканці "столиці" тимчасово окупованої росіянами частини Запорізької області - міста Мелітополь - протягом березня-вересня 2022 року (за перші пів року окупації) отримали 37 млн 64 тис. 350 грн субсидій та житлових пільг, а мешканці окупованого Енергодара, де розташована Запорізька АЕС, за цей же період отримали 2 млн 165,1 тис. грн.

Строк заяв на субсидії добігає кінця

В Пенсійному фонді попередили, що строк подачі заяв на субсидію добігає кінця. В ПФ пояснили, що відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, у разі подання заяви про призначення та надання субсидії протягом двох місяців з початку неопалювального (опалювального) сезону, житлова субсидія призначається з початку такого сезону (але не раніше дня виникнення права на її отримання).

"Якщо житлову субсидію вже було призначено, то обов’язково звертатися за субсидією на наступний період потрібно лише деяким категоріям громадян. В основному, субсидія на наступний період продовжується автоматично, без звернення людини", - уточнили в ПФУ. Кому саме слід звернутись до органу Пенсійного фонду України - за цим посиланням.

"Якщо ви чи члени вашого домогосподарства належите до зазначеної категорії осіб, подайте документи до 1 липня, і тоді виплату вам буде призначено з 1 травня – з початку неопалювального сезону", - пояснили у Фонді. 

Подати заяву та необхідні документи до органу Фонду можна в один із способів:

  • через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
  • поштовим відправленням – на адресу органу Фонду;
  • онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або через портал “Дія”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.