Коли закінчиться війна з Росією: МВФ та Міністерство фінансів України дали відповіді

МВФ у меморандумі з Україною натякає на можливі дати закінчення війни Україні з Росією. Також думки щодо завершення війни є у складеній Мінфіном України Бюджетній декларації, яку затвердив Кабмін України

Війна в Україні з росією, Мінфін, МВФ, прогноз
Війна в Україні, прогноз. Колаж: Інформатор

У меморандумі з МВФ, який підписалв прем'єрміністр України Денис Шмигаль, є сценарії дат завершення війни. Також певне бачення закінчення війни України проти Росії є у Бюджетній декларації Кабміну, розробленій Міністерством фінансів України. Втім, думки там різні: як кінець 2024 року для завершення війни, так і 2026 рік та пізніше. Детальніше у матеріалі Інформатора.

Згідно з оптимістичним сценарієм, який міститься у меморандумі України з МВФ, війна може закінчитися до кінця 2024 року. За такого сценарію у 2024 році ВВП в Україні зросте на 2,5-3,5%. А у 2025 році - на 5%. Втім, як зазначають аналітики МВФ, розвиток подій цієї війни залишається досить непередбачуваним.

Вірогідно, у цьому ключі прогнозисти від МВФ сподіваються на перемир'я, яке на певний проміжок часу має покласти край війні Росії проти України. Згідно з цим сценарієм і робляться розрахунки стану економіки України на майбутнє. Зараз прем'єрміністр Угорщини Віктор Орбан здійснює турне Київ - Москва - Пекін - Вашингтон, щоб наблизити припинення вогню. Втім, за його ж словами, Зеленський та Путін відмовилися йти назустріч один одному у питанні припинення вогню, до того ж Росія одразу після візиту угорського прем'єра завдала масований терористичний удар по містах України 8 липня. А 9 липня і прем'єрміністр Індії Норендра Моді заявив у Москві про готовність долучитися до урегулювання війни Росії проти України. 

Також швидко закінчити війну Росії проти України обіцяв і Дональд Трамп, якщо стане президентом. А це може відбутися вже у січні 2025 року після виборів у США 5 листопада 2024 року та відповідно його можливої інавгурації. Якесь перемир'я було б бажано і напередодні виборів для Джо Байдена, адже таким чином він зміг би продемонтувати свої здібності у миротворчості на мапі світу та залучити більше виборців на свій бік, показавши, що змусив дві сторони домовитися.

Слід згадати і Саміт миру, який Україна провела у Швейцарії у червні 2024 року. Як після нього зазначив Володимир Зеленський, другий такий саміт має відбутися вже "протягом місяців, не років". За словами Президента України, "коли план дій щодо миру буде готовим і кожен крок буде пропрацьованим, відкриється шлях до проведення другого Саміту миру, а отже, і для завершення цієї війни задля справедливого та тривалого миру".

І результат у цьому випадку потрібен був б до початку листопада. Також важливо, що під великим знаком питання залишається можливість України пройти опалювальний період, якщо він супроводжуватиметься російськими обстрілами теплової та енергетичної інфраструктури, а більшу частину її об'єктів не встигнуть полагодити. Без електроенергії, опалення та газу українськи громадяни будуть замерзати у своїх помешканнях, такого сценарію Україна та її партнери хотіли б уникнути. 

Другий сценарій, що розглядає МВФ, це посилення воєнних дій у 2025 році, ще більша ескалація у російсько-українській війні. За цим сценарієм війна закінчиться (або настане перемир'я) до кінця 2025 року на умовах Росії або навіть може тривати ще довше. Цей сценарій обіцяє, що після вересня 2024 року почнуться шоки в економіці України, ВВП у 2024 році впаде на 1,7%, а у 2025 році - ще на 1%. Дефіцит бюджету зростатиме, потрібно буде дедалі більше коштів на потреби оборони, а економічна активність всередині країни знижуватиметься. Подальше відновлення буде більш стриманим, ніж у позитивному сценарії, враховуючи ще більшу шкоду основному капіталу та послаблення балансів. Обсяг виробництва через це залишиться значно нижчим за довоєнний рівень. Також наслідком такого сценарію стане знецінення гривні та відповідно зростання курсу долара та євро.

"Це погіршить настрої компаній та домогосподарств, знизить темпи повернення мігрантів та спричинить великомасштабну шкоду енергетичній інфраструктурі від атак", - йдеться у меморандумі з МВФ.

У негативному сценарії сукупний дефіцит фінансування бюджету України оцінюється приблизно в 140,7 млрд доларів США. Це приблизно на 19 млрд дол більше, ніж у позитивному сценарії (121,9 млрд дол.). Втім, Україні будуть давати більше кредитів з пільговими відсотковими ставками та можуть відтермінувати виплати за попередніми кредитами. У цьому сценарії влада буде підвищувати податки та буде шукати кошти всередині країни. Можливе збільшення ПДФО (податок на доходи фізичних осіб, який зараз складає 18%), введення податку на предмети розкошу, підвищення акцизів (на пальне, алкоголь, табачні вироби). Також комерційні банки можуть змусити тримати певний об'єм державних облігацій. 

Водночас Бюджетна декларація Кабміну України тяжіє до позитивного прогнозу, але більш похмурого, ніж МВФ. Якщо у 2024 році плануються загальні доходи бюджету на рівні 1 трлн 768 млрд 451,2 млн грн (у 2023 році були 2 трлн 672 млрд 481,2 млн грн), то у 2025 році - 2 трл 414 млрд 975,1 млн грн, у 2026 році - 2 трлн 757 млрд 129,3 млн грн, у 2027 році - 3 трлн 130 млрд 890,6 млн грн. Тобто доходи бюджету поступово зростатимуть, що говорить про стабілізацію ситуації в економіці. 

У 2024 році заплановано дефіцит бюджету на рівні 1 трлн 571 млрд 486,9 млн грн. У 2025 році - 1 трлн 542 млрд 589 млн грн. У 2026 році - 1 трлн 46 млрд 751,3 млн грн. У 2027 році - 788 млрд 541,1 млн грн. Тобто нестача грошей у бюджеті з 2025 року ставатиме все менше, та Україна потребуватиме менше зовнішнього фінансування. 

У 2025 році уряд планує збільшити експорт українських товарів на 7% (до показників 2024 року), а у 2026 році - ще на 17,6% (до 2025 року), у 2027 році - на 19,3%. Завдяки цьому планується зменшити вдвічі різницю між ввезенням товарів та послуг в Україну та вітчизняним експортом. А для цього потрібно пожвавлення торгівлі, зокрема робота портів. А от ВВП у 2027 році, за прогнозами Мінфіну, має зрости на 6,2% (у 2025 році - на 2,7%).

Також цікаво, що у 2025 році на відновлення доріг Уряд збирається направити 77,6 млрд грн, у 2026 році - 58,8 млрд грн, у 2027 році - 24,1 млрд грн. При цьому Україну продовжать підтримувати фінансуванням з-за кордону, у т.ч. кредитами. Також у документі йдеться про необхідність протягом 2025-2027 років повернення ветеранів війни до цивільного життя. 

У бюджеті України на 2024 рік заплановано понад 1,7 трлн грн на потреби безпеки і оборони. Це Міноборони, СБУ, ГУР, СЗР, РНБО та інші. Водночас голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев зазначив, що на цілі безпеки та оборони у 2024 році не вистачає 300 млрд грн, тому доведеться підвищувати податки.

Заплановані у 2024 році видатки бюджету. Інфографіка: Слово і Діло
Заплановані у 2024 році видатки бюджету. Інфографіка: Слово і Діло

 У 2025 році Уряд планує витратити на безпеку та оборону 2 трлн 226,8 млрд грн (тобто значно більше, ніж у 2024 році). У 2026 році - вже 1 трлн 626,8 млрд грн. У 2027 році - 1 трлн 532,8 млрд грн. Тобто з 2026 році фінансування на військову галузь буде скорочуватися. 

На основі цього можна зробити обережний висновок, що у Мінфіні планують завершення війни або її угасання до фази замороженого конфлікту десь у другій половині 2025 року. Проте слід пам'ятати, що у меморандумі України з МВФ зазначається, що як тільки війна закінчиться, буде потрібне поступове підвищення тарифів на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств, стверджується в документі. На яку саме суму буде зростання, не вказується. Однак таке подорожчання може відбутися і раніше (хоч у тексті меморандуму цього немає), при цьому уряд намагатиметься захистити субсидіями найбільш вразливі категорії населення.

Позитивні передчуття на майбутній рік є й у представників західного бізнесу. Наприклад, у Києві зараз оголошено вакансію керівника для державного шведського фонду Swedfund, ця установа відкриває свій офіс в український столиці. Цю установу цікавлять фінансова доступність, цифровізація, енергетичні та харчові системи. До повномасштабного вторгнення Росії фонд інвестував у відновлювальну енергетику в Україні.

Однак у 2025-2027 роках розмір мінімальної зарплати становитиме ті самі 8000 грн, що й зараз. На 2025-2027 роки передбачено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), на нинішньому рівні 2361 грн. На рівні 2024 року планується і зафіксувати посадовий оклад працівника І тарифного Єдиної тарифної сітки, що використовується в бюджетній сфері. Однак громадяни відчують вплив інфляції з подорожчанням продуктів та побачать послаблення курсу гривні до 45-50 грн/дол.

Прогноз про закінчення війни від Мінекономіки та Мінфіну

У так званому "Звіті про пріоритети економічної політики, спрямованої на забезпечення економічного зростання" від Мінфіну та Мінекономіки наголошують, що за даними ООН наразі 5,8 млн біженців з України перебувають у країнах Європи. З них 1,3 млн українців перебувають у Росії та Білорусі. А ще 4,5 млн людей у країнах ЄС та інших країнах континенту.

Як прогнозують у Мінфіні та Мінекономіки, у 2026 році в Україну вже повернеться значна частина біженців. І це збільшить кількість робочої сили всередині держави до 16-16,4 млн осіб. Тобто, за логікою прогнозистів, війна має закінчитися у другій половині 2025-го чи у 2026 році, завдяки чому значна частина біженців повернуться з європейських країн до України. Або в уряді передбачають замороження воєнних дій, що означатиме паузу у війні.

Але за умов повернення такої кількості готових до праці біженців, в Україні все одно буде дефіцит робочої сили. Тому уряд проведе реформи, стимулюватиме повернення біженців, залучатиме жінок та тих, хто наразі не працює, до відбудови. При цьому Україна потребуватиме допомоги від партнерів з надання соціальних послуг та можливостей працевлаштування.

Майже три чверті (74%) роботодавців в країні відчувають дефіцит кадрів. Такими є висновки дослідження ринку праці України, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією. Ще 17% відчувають дефіцит кадрів частково, 7% відповіли, що його не відчувають. У переліку вакансій, які наразі найскладніше закрити на думку HR-фахівців, зокрема, вказані менеджер середньої та вищої ланки (директор, керівник) та виробничий персонал.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube