ПриватБанк заблокував киянці картки та вхід у додаток "Приват-24" - чи зняв суд обмеження

Підставами обмеження в обслуговуванні рахунків жінки стало порушення нею ряд умов, передбачених умовами та правилами надання банківських послуг

ПриватБанк
Жінка не може користуватися картками та додатком "Приват-24", оскільки їх заблокував ПриватБанк

ПриватБанк заблокував жінці рахунки, а також обмежив доступ до додатка "Приват-24". Вона вимагає фінустанову зняти обмеження, оскільки не може користуватися своїми коштами. Однак там запевняють, що клієнтка порушила умови і правила надання банківських послуг. Про це йдеться у рішенні Печерського районного суду Києва, опублікованому 8 березня 2024 року.

19.03.2022 року ПриватБанк в односторонньому порядку зупинив фінансові операції жінки за картковими рахунками і заблокував «Приват-24». Вона не може користуватися своїми коштами. На її звернення фінустанова повідомила про те, що припинила обслуговування платіжних карток на підставі п. 2.1.4.2.3. умов і правил надання банківських послуг. При цьому, про жодні конкретні порушення з боку клієнтки у своїх листах банк не вказав.

Суд з'ясував, що в цьому випадку банк діяв згідно з пунктом 14 Розділу VІ Постанови НБУ № 705 від 05.11.2014 року «Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів», яким встановлено, що емітент має право прийняти рішення про зупинення здійснення операцій з використанням певного електронного платіжного засобу, а також про вилучення електронного платіжного засобу за наявності обставин, що можуть свідчити про незаконне використання електронного платіжного засобу або його реквізитів. Окрім цього, встановлено, що щодо протиправних дій жінки при здійсненні переказів коштів проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні від 11.05.2022 року за ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України, що підтверджується запитом Головного слідчого управління НП України від 31.05.2022 року стосовно ряду клієнтів АТ КБ «ПриватБанк». Так, під час вказаного досудового розслідування встановлено, «…що на території України діє злочинна група, яка організувала шахрайську схему, в реалізації якої використовує електронно - обчислювальні машини (комп'ютерну техніку) та всесвітню мережу інтернет, у тому числі портал (біржу) «Bestchange.ru» та обмінні сервіси, які містяться на ній.

"Зазначена схема полягає у наступному: потерпілий, маючи на меті здійснити переказ коштів між картковими банківськими рахунками обирає один з обмінних сервісів, на яких наявна функція прямого переказу коштів між потрібними рахунками, на вказаному сервісі заповнює форму переказу (тобто висвітлює повні реквізити банківської картки відправника та отримувача коштів, а також суму бажаного переказу) та обирає функцію здійснити платіж. Після чого, з карткового банківського рахунку відправника здійснюється списання суми коштів, зазначеної у формі (при цьому по руху коштів за рахунком відправника значиться інформація лише щодо «інтернет оплати» та терміналу онлайн процесингу, через який здійснюється переказ), надалі, кошти, списані з рахунку відправника, на рахунок отримувача не зараховуються, а зараховуються на рахунок третьої особи (тим самим шахраї заволодівають коштами потерпілого). Також, в процесі здійснення вищеописаних операцій, потерпілий при заповненні форми на переказ зазначає повні реквізити банківської картки, які в подальшому шахраї можуть використовувати на власний розсуд (наявність інформації щодо номера картки, CVV-коду та дати ліквідності картки надає змогу списувати кошти із зазначеної картки). Вищезазначені особи, які здійснюють описану протиправну діяльність, на платформі «Bestchange.ru», використовуються, в тому числі обмінні ресурси….Крім того, проведеними заходами встановлено реквізити карткових рахунків, на яких акумулюються кошти з метою їх обміну….»", - вказується у матеріалах справи. 

Вказані операції зафіксовані в оборотах по рахунку жінки та є предметом досудового розслідування, що підтверджується випискою по її рахунку. Окрім того, банком також встановлено, що послуги процесингу надаються торговцям криптовалюти, розміщеним саме на єдиній платформі Bestchange.ru. Дана платформа заблокована в Україні, однак з використанням VPN, користувачі досі мають змогу здійснювати як купівлю, так і продаж криптовалюти. Також за результатами аналізу інтернет-сайтів, розміщених на Bestchange.ru з продажу криптовалюти встановлено, що продавці криптовалюти одночасно мають відкриті рахунки як в банках РФ (Тінькофф, Сбербанк), так і на території України. Отже, в такому випадку, вони виступають хабом транзитером/спекулянтом у схемі можливій легалізації і введенню коштів з РФ на територію України, і навпаки - з України у РФ. Підставами обмеження в обслуговуванні громадянки стало порушення нею ряд умов, передбачених умовами та правилами надання банківських послуг.

Що вирішив суд? 

Суд відмовив жінці у задоволенні позову. За її рахунками фіксувались сумнівні операції, що надало АТ КБ «ПриватБанк» правові підстави для зупинення дії платіжних карт. 

"Суд приходить до висновку про наявність сумнівних операцій по рахунку позивача з використанням електронного платіжного засобу, що надало АТ КБ «ПриватБанк» правові підстави для зупинення дії платіжних карт, якими користується позивачка, що передбачено договором та постановою НБУ № 705 від 05.11.2014 року. Обмежень щодо користування рахунком в цілому відповідно до порядку, встановленого Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» банк не здійснював та такі докази нею не надавались до справи, а відтак позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення", - наголосив суд.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube