Як зміниться курс гривні до кінця 2024 року - прогноз експертів

Зміни курсу гривні залежить від низки чинників

Курс гривні
Курс гривні

З 1 квітня в економіці України відбулось багато змін. Збільшилась мінімальна зарплата, а за нею - пенсії та зарплати держслужбовців. Як все це відіб’ється не курсі гривні - питання, яке турбує багатьох. Знайти на нього відповідь Інформатору допомогли досвідчені експерти. 

Що впливає на курс гривні

Аудитор Михайло Крапивко впевнений, що процеси, які активізуються із підняттям мінімальної заробітної плати, відобразяться й на курсі національної валюти. 

«За рахунок інфляції зменшиться купівельна спроможність гривні – відповідно збільшиться курс іноземної валюти по відношенню до неї. Продовжиться девальвація. Гривень у більшості людей реально більше не буде. У меншості їх буде більше, у більшості – ні. Сума залишиться тією самою, бо їх нема, де взяти. А ціни вже збільшяться, купівельна спроможність зменшиться. І знову будуть скорочення працівників підприємств – щоб останні могли утриматися у своєму бюджеті», – зауважує експерт.

В той же час економіст, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що курс гривні навряд чи знизиться, бо там відіграють роль інші фактори.

«Зросте і її купівельна спроможність. В цих умовах бізнес, який чимось торгує, може піднімати ціну. Тому для бізнеса це наче б то подарунок. Але для пересічної людини ріст цін психологічно сприймається завжди погано. І всі, хто отримає нову, вже підвищену зарплату, буде задоволений – доки не зіткнеться із новими цінами. А взагалі все це планували, очікували, заявляли. І в умовах війни нічого критичного у цьому немає», – доводить економіст.

Багато залежить від допомоги партнерів та від готовності до серйозних реформ

При цій ситуації, враховуючи й зовнішнє фінансування України, люди почнуть активніше купувати товари, багато з яких виробляються за кордоном. І це вплине на курс гривні, інфляцію та інше. Якщо зовнішнє фінансування не залишиться на даному рівні – ціни зростатимуть. А як інакше, коли тільки 18% ВВП йде на оборону.

Про це каже соціолог, засновник дослідницької соціологічної компанії «Active Group» Андрій Єременко. На його думку, якщо держава й прагне здійснити реформи, які зроблять економіку ефективнішою та більше соціально спрямованою – потрібні інші кроки, а не просто підвищення мінімальної зарплати.

«Було б дуже доречно провести незалежний аудит. Щоб велика незалежна компанія пройшлася б по органам влади та виявила дублюючі функції, неадекватні процедури і так далі. При цьому не знімаючи реальні повноваження з органів влади. Банально: коли одна людина робить справу, котру паралельно з нею робить інше людина. Думаю, що тільки цієї оптимізації вистачило б, аби скоротити витрати на держапарат на третину», – запевняє Андрій Єременко.

Він пропонує провести реформу соціального захисту.

«З одного боку ми проводимо соцзахист, а з другого – для цього існує відповідна інфраструктура. Управління, які сидять у кабінетах, куди приходять люди. Кабінети опалюються та освітлюються. І багато з тих, хто там сидить, насправді нічого корисного не роблять, але зарплату отримують. Це потрібно оптимізувати. Також доречно було б повернути децентралізацію соціальних видатків. Чим більш соціальні видатки децентралізовані – тим вони ефективніші», – додає соціолог.

Збільшення мінімальної зарплати з 1 квітня

В Україні з 1 квітня 2024 року підвищується мінімальна зарплата. Зросте вона на 900 грн. Раніше вона становила 7 100 грн, а вже з цього місяця збільшиться до 8 000 грн. Окрім того, зі зростанням мінімальної заробітньої плати підвищаться й податки. З 1 квітня вони будуть такими:

  • ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) - 18% від мінімалки, що становитиме 1440 грн;
  • військовий збір - 1,5% від МЗП, що дорівнює 120 грн;
  • ЄСВ (єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування) - 22%, що з 1 квітня становитиме 1760 грн.

Як зміниться розмір пенсії в Україні з 1 квітня

У квітні 2024 року в Україні зростуть пенсії українців, які старші за 65 років, та мають повний страховий стаж (30 років для жінок, 35 років для чоловіків). Для цієї категорії мінімальна виплата зросте з 2 840 до 3 200 гривень (40% від мінімальної зарплати). 

Володимир РИБАЛЬЧЕНКО

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube