На підставі українського варіанту зростання ВВП рахуються, в тому числі надходження до державного бюджету.
Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозує, що економіка України зросте на 3% у 2024 році, ЄС - на 2,9%, а МВФ – на 3,2%. Натомість у бюджеті України на цей рік закладено зростання у 4,6%. Ці розрахунки підтвердила перший віцепрем'єрка - міністрка економіки Юлія Свириденко на початку травня 2024 року. Народна депутатка Ніна Южаніна у своєму дописі від 16 травня 2024 року пояснила, що на підставі розміру ВВП рахуються, в тому числі надходження до державного бюджету.
1 травня 2024 року пройшов Kyiv Investment Day 2024, на якому міністрка економіки Юлія Свириденко підтвердила розрахунки зростання економіки у 2024 році. Нагадаємо, що у держбюджету було закладено 4,6%.
«Очікуємо, що цього року економіка продовжить відновлення – принаймні на 4,5-4,6%. Звичайно, показники можуть бути гіршими через ракетні обстріли, в першу чергу української енергетичної інфраструктури, але наш базовий прогноз поки що на рівні 4,6%», - розповіла під час заходу Юлія Свириденко.
За словами міністерки, після масштабного падіння економіки - майже на 30% у 2022 році, у 2023 році почалося зростання, яке становило щонайменше 5,3%.
Народна депутатка, член комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна навела дані європейських прогнозів зростання українського ВВП у цьому році. Їх розрахунки не такі оптимістичні.
За даними Європейського Союзу, зростання сповільниться через «слабкі настрої, нові руйнування енергетичної інфраструктури та нестачу робочої сили».
«Війна й надалі послаблюватиме настрої та перешкоджатиме виробничому потенціалу, зокрема в енергетичному секторі, де, за попередніми оцінками, на початку 2024 року було знищено від 30% до 40% енергетичних потужностей», - наводить слова іноземних економістів Ніна Южаніна.
Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозує, що економіка України зросте на 3% у 2024 році. В дослідженні банку йдеться про те, що в Україні у 2023 році зростання економіки було забезпечене не лише рекордним врожаєм, а й збільшенням видатків на оборону. Це підтримало внутрішній попит, тоді як чистий експорт продовжував знижуватися.
Ніна Южаніна нагадала, що зростання ВВП проходило на фоні своєчасного зовнішнього фінансування. Натомість у 2024 році Україні довелося пів року чекати, поки союзники узгодять питання щодо виділення допомоги.
Тому цього року на прогнози вплинула як перспектива затяжної війни, так і обмежений внутрішній попит, нестача робочої сили та недостатні інвестиції.
«Забезпечити економічне зростання на 3% у 2024 році та надалі прискоритися до 6% у 2025 році дасть змогу, на думку ЄБРР, відновлення експорту та збільшення внутрішнього військового виробництва», - написала у соцмережі Ніна Южаніна.
Проте ризики залишаються високими через руйнування портової та електроенергетичної інфраструктури. Очікування щодо зростання ВВП у 2024 році від українських союзників виглядають так:
«Натомість у держбюджеті-2024 закладено зростання у 4,6%, і днями міністерка економіки підтвердила цей прогноз. А це не просто гра цифр. На підставі розміру ВВП рахуються, в тому числі надходження до державного бюджету», - написала народна депутатка.
Уряд України, Світовий банк і USAID реалізують багаторівневу систему моніторингу та аудиту прямої бюджетної підтримки США. З початку війни вона сягає 23 мільярди доларів. Допомога спрямовувалась на зарплати в державному секторі, а це лікарі, вчителі, державні службовці, окрім силових структур, працівники служб надзвичайних ситуацій та на соціальну допомогу.
У рамках співпраці зі Світовим банком усі виплати здійснюються на підставі щомісячних звітів, окремо за кожною категорією працівників та одержувачів соціальної державної допомоги. Використання цього механізму сприяє швидкому виділенню коштів Уряду України, забезпечуючи при цьому прозорість.
Перед виплатою коштів Уряду України Світовий банк також проводить перевірку видатків, що гарантує, що кошти використовуються тільки за призначенням – для надання основних послуг населенню України.
Інформатор писав, що Мінфін залучив близько 50 млн доларів від Японії на відновлення житла.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.